Teknoloji

Google One VPN hizmetini tüm kullanıcılara açıyor

google one vpn

Google One VPN desteğini şimdiye kadar sadece daha yüksek ücretli planlara abone olanlara sunuyordu. Ancak bu durum artık değişiyor. Şirket VPN desteğini daha fazla ülkeye ve daha fazla aboneye götürüyor.

Tüm Google One abonelerine VPN erişimi sağlanması için birkaç hafta daha beklemek gerekiyor. VPN hizmetinden yararlanabilecek ülkeler ise şu şekilde sıralanıyor: ABD, Avusturya, Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İngiltere, İzlanda, İtalya, Japonya, Meksika, Hollanda, Norveç, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan. Türkiye’nin önümüzdeki dönemde bu listeye eklenip eklenmeyeceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Google One aboneleri bu hizmetten Android, iOS, Windows ve Mac cihazlarında yararlanabilecek. Aynı Google One planına dahil olan beş kullanıcı daha VPN hizmetinden faydalanabilecek.

Google One VPN hizmetini tüm abonelere açmanın yanında bir yenilik daha sunuyor

Google One VPN hizmetini tüm abonelerine açmanın yanı sıra ABD’deki kullanıcıları için “dark web raporu” isimli bir özellik sunuyor. Söz konusu özellik, kullanıcıların kişisel bilgilerinin internetin derinliklerinde gezinip gezinmediğini kontrol etmesini sağlıyor. Google çevrimiçi bilgi hırsızlığı sorununun her yıl milyonlarca kişiyi etkilediğine dikkat çekiyor.

Bu yeni hizmet, dark web’de herhangi bir kişisel bilgiyi bulduğunda kullanıcıları bilgilendirecek. Özellik şu şekilde işleyecek: Önce göz kulak olunması istenen bilgiler kullanıcılar tarafından sağlanacak ve ardından da Google tarama işlemi başlatacak. Herhangi bir şeyin bulunması durumunda kullanıcılar kendilerini nasıl koruyabilecekleri konusunda yönlendirilecek. Bu özelliğin dağıtımının birkaç hafta içinde tamamlanması planlanıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER