Teknoloji

Google’a İngiltere ve Hollanda’daki davalarda büyük cezalar ödeyebilir

Google Türkiye google fransa

Google önümüzdeki dönemde İngiltere ve Hollanda mahkemeleri tarafından büyük cezalara çarptırılabilir. İki dava sonucunda şirketin ödeyebileceği ceza bedelinin 25 milyar avroyu bulabileceği belirtiliyor.

Reuters’ın habere göre, internet devi reklam gösterimindeki uygulamaları nedeniyle bu davalarla karşı karşıya kaldı.

İnternet devinin uygulamalarından etkilenenlerin müvekkilliğini üstlenen Geradin Partners isimli hukuk şirketi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Google’ın artık sorumluluklarını yerine getirmesi ve bu önemli endüstriye verdiği zararın bedelini ödemesi gerekiyor. Bu nedenle bugün Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği nezdinde gerekli adımların atılmasını sağlayacak davaları açtık.”

Google tarafından konuyla ilgili olarak Reuters’a yapılan açıklamada, davanın “spekülatif ve fırsatçı” olduğu ve şirketin bu davalara karşı sonuna kadar mücadele edeceği belirtildi.

İngiltere’deki davanın sitesinde banner reklamı bulunan taraflara açık olduğu ve geleneksel yayıncıların da bu gruba dahil edildiği belirtildi. Hollanda’daki dava ise internet devinin uygulamalarından etkilenen tüm yayıncılara açık olacak.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER