Google Haberler yeni tasarımıyla yerel haberlere daha fazla odaklanıyor

Google Haberler bu yıl 20 yaşına giriyor ve site, habercilikte değişen öncelikleri yansıtan büyük bir tasarım değişikliğine gidiyor. Denemeye sunulan yeni Google Haberler masaüstü sitesi, artık önemli haberleri takip etmeye öncelik veriyor.

Yenilenen tasarımda en çok okunan haberlere ve kişiselleştirilmiş seçme haberlere ek olarak, yerel haberlere daha fazla odaklanılıyor. Bu bölüm sayfanın en üstünde, sağ sütuna yerleştirilmiş. Bir şehrin kapsamının yeterli olmaması durumunda birden fazla konum da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca şirket, doğruluk kontrolünü de destekliyor. Google Haberler artık ilk iddiayı bir haber başlığının yanında, iddianın doğru olup olmadığını gösteren, bağımsız kaynaklardan alınmış doğruluk kontrolleriyle gösteriyor.

Google’ın seçtiği konulara bağlı değilsiniz. Aşağıda göreceğiniz Konularınız bölümünde, sağ kenarda bir “Özelleştir” düğmesini göreceksiniz. Buna tıklayarak zevkinize uygun konular ekleyebilir, silebilir veya yeniden düzenleyebilirsiniz.

google haberler yeni tasarım

Yeniden tasarlanan site ile birlikte Google Haberler’in İspanya’ya resmen geri dönüşünü duyuruluyor. Google, bu ülkedeki Haberler servisini Aralık 2014’te, ödeme yapan yayıncıların başlıklar da dahil olmak üzere içeriklerini kullanmalarını gerektiren bir yasanın çıkmasından önce kaldırmıştı. Ancak bir gazete koalisyonu, Google’ı Haberler’i geri getirmesi için zorladı ve Google, Google’ın tüm ödemeleri ödemek yerine (AB’nin Avrupa Telif Hakkı Yönergesi ile uyumlu olarak) lisansları tek tek yayıncılarla müzakere etmesine izin veren Kraliyet Kararnamesi’nin ardından geçen Kasım ayında bir yeniden açılış planını duyurmuştu.

Güncellenen site, internetin kaliteli gazeteciliğe erişimi erozyona uğrattığı endişeleriyle haber organlarını desteklemek için uzun süredir devam eden bir hareket olan Google Haberler Girişimi‘nin desteklenmesine de yardımcı oluyor. Buna göre Google, azınlıklar ve yeterince temsil edilmeyen gruplar için haberlerin desteklenmesine yardımcı olan Global News Equity Fund için başvuruları almaya başladı. Para desteği amacıyla başvurmak için 21 Temmuz’a kadar süreleri var. Ayrıca teknoloji şirketi, topluluklara veri ağırlıklı araştırmalarda yardımcı olan Veriye Dayalı Raporlama Projesi için ilk finansman turunda 1 milyon Amerikan doları dağıtıyor.

Yeni tasarımın başarılı olup olmayacağını söylemek için henüz çok erken. Yine de, yerel haberlere geçmişte olduğundan çok daha fazla öncelik verildiğini görüyoruz. Bununla birlikte yeni tasarımın daha temiz ve daha modern görünümün sindirimi daha kolay görünüyor. Bu durum Google Haberler servisinin daha fazla kullanılmasına imkan sağlayabilir.

Bu arada Teknoblog’un Google Haberler içinde özel bir yayını olduğunu biliyor muydunuz? Bu bağlantıya tıklayarak yayınımıza abone olabilirsiniz.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun