Teknoloji

Google görsel arama sonuçlarından Fotoğrafı Görüntüle düğmesini kaldırdı

Google Arama motoru dünyanın bilgisini parmak uçlarımıza getiriyor. Ne var ki, insanların belirli yasaların, özellikle de telif haklarının ve tescilli markaların etrafından dolaşmalarını da kolaylaştırıyor. Google her zaman çeşitli davalarla karşı karşıya kalmıştır, ancak stok fotoğrafçılık sitesi Getty Images’ın Avrupa’da yaptığı şikayet karşısında davayı kaybeden taraf oldu. İki şirket geçtiğimiz hafta içinde uzlaşmaya vardı ve bunun sonucunda Google, görsel arama sonuçlarında bazı değişikliklere gitti. Değişiklikler içinde en dikkat çekici olanı, “Fotoğrafı Görüntüle” düğmesinin görsel arama sonuçlarından kaldırılması oldu.

Küçük bir düğme olduğu için bu değişiklik hemen göze çarpacak nitelikte değil, ancak kullanıcıların üzerindeki etkisi epey fazla olabilir. Fotoğrafı Görüntüle düğmesi kullanıcılara görselin kendisini rahat biçimde görme fırsatı sağlıyordu, kaynak web sitesine gitmeye gerek bıraktırmıyordu. Ne var ki, bu durum fotoğraf üzerinde hakkı bulunan veya onların sahibi olan kişiler için oldukça sıkıcı bir durumdu.

Getty Images’ın şikayeti, Google’ın bu materyallerin atıfta bulunulmadan kullanılmasını kolaylaştırdığı noktasından yükseliyor. Bu bir açıdan haklı bir şikayet, çünkü Fotoğraf Görüntüle butonuna tıklatıldığında kullanıcılara telif haklı veya lisans gereksinimleriyle ilgili herhangi bir bilgi verilmiyordu. Bununla birlikte Google için de dolaylı olarak kötü bir tarafı vardı. Görüntüyü hemen sonmak, kullanıcının kaynak web sitesine gitme ihtiyacını ortadan kaldırıyordu. Bu da ziyaretlerden gelen sayfa tıklamalarını ve reklam gelirlerini azaltıyordu.

Şu anda Google, söz konusu butonu kaldırdı, böylelikle kullanıcıların bir görseli hemen kaydetmesi daha da zorlaştı. Yine de, görselin kaydedilmesi önündeki engel tamamen ortadan kalkmadı. Farklı yollar deneyebilirsiniz, ancak Google ve Getty’nin istediği, kaynak web sayfasına gitmeniz ve görseli oradan, telif haklarına dikkat ederek almanız olacaktır.

Ayrıca Google, Görselle Arama özelliğini de kaldırıyor. Bu aracın da, görselin benzer ve filigransız versiyonlarının bulunması amacıyla kötüye kullanılması imkanı söz konusuydu. Görseli arama çubuğuna sürükleyerek ters yönlü görsel arama yapma yöntemi hâlâ geçerli, ancak orada da aynı kısıtlamalar bulunuyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER