Google Android Things’te hedef küçültüyor

Google Android Things macerasına tamamen nokta koymasa da, yola çıkarkenki hedeflerinden büyük ölçüde vazgeçmiş gibi görünüyor. İnternet devinden yapılan açıklamada, şirketin Android Things’i yeniden değerlendirmeye aldığı ve platformun sadece akıllı hoparlör ve ekranlara odaklanacağı belirtildi. Android Things ilk etapta tüm akıllı cihazları kapsayacak bir platform olarak tasarlanmıştı.

Android Things platformunun duyurusu 2016’nın aralık ayında yapılmıştı. Google o dönemde geliştiricilere tanıdıkları araçlarla çok sayıda akıllı cihaz için kod yazabilecekleri bir platform sunmayı vadetmişti. O dönemde akıllı ekran ve hoparlörlerin yanı sıra küçük robotlar, yerleştirme sanatı örnekleri, projektörler, üç boyutlu robotlar ve daha fazlası programın kapsamına dahil edilmişti.

Google’ın Android Things’i tam anlamıyla hazır hâle getirmesi neredeyse iki yıl aldı. Ancak şirketin ilk açıklamalarına bakıldığında “Dağ fare doğurdu” şeklinde bir yorumda bulunmak yanlış olmayacaktır. Platform, ilk duyurunun aksine sadece akıllı ekran ve hoparlörlerde kullanıcıların karşısına çıkacak.

Google akıllı cihazların bağlayıcı dokusu olarak da Android Things’in yerine Google Asistan’ı öne çıkarıyor. Google geçtiğimiz ay Asistan’ı tüm cihazlara yerleştirmek için geliştirdiği Assistant Connect çözümünü duyurmuştu. Bu çözüm sayesinde Asistan’ı basit ekranlardan bulaşık makinelerine kadar pek çok cihaza entegre etmek mümkün olacak. Google bu cihazların kalbinde yer almayacak. Ancak yazılımı sayesinde her türlü bağlantıyı sağlayacak.

Google’ın bir akıllı cihaz platformu oluşturmayla ilgili hedefleri ise çok daha büyüktü. Android Things’in temelinde de şirketin 2015’te duyurduğu Brillo isimli bir platform bulunuyordu.

Google Android Things platformuyla evlere ulaşma hedefini hâlâ muhafaza ediyor. Ancak internet devinin ilk planlarına bakınca hedefin bir hayli küçüldüğü rahatlıkla söylenebilir.

İLGİLİ HABERLER