GoDaddy’den çalışanlarına acımasız kimlik avı tuzağı

GoDaddy çalışanlarına şirketlerinden 650 dolarlık tatil bonusu vaat edildi. Ancak ortaya çıktı ki, bu bir kurumsal iyi niyet göstergesi değildi. Tam aksine özellikle planlanmış bir kimlik avı testiydi. Ve bu tuzağa düşenlere ekstra para yerine, ekstra iş verildi.

Arizona’daki Copper Courier yayın organı, GoDaddy’de yaklaşık 500 çalışanın başına gelen olayı bu şekilde duyurdu. Şirketin bu ayın başlarında çalışanlarına, “GoDaddy için rekor bir yıl” için “minnettarlığı göstermek” için tek seferlik ödemeleri vaat eden bir e-posta gönderdiği belirtildi. Mesajlarda, çalışanlardan ödemelerini alabilmek için konumları ve diğer bilgilerle ilgili ayrıntıları yanıtlamaları isteniyordu.

Ne var ki, Copper Courier muhabiri Lorraine Longhi’ye göre, bunu yapanlara iki gün sonra “son kimlik avı testinde başarısız oldukları” ve bir güvenlik eğitimini tamamlamaları gerektiği bildirildi. “Test” haberi Twitter’da öfke yarattı ve bazı kullanıcılar GoDaddy’yi barındırma sağlayıcılarını değiştirmekle tehdit etti.

Şirketlerin çalışanlarını test etmek için sahte kimlik avı e-postaları göndermeleri alışılmadık bir durum olmasa da, milyonlarca insan beslenmek ve evlerinde kalmak için mücadele ederken bir salgının ortasında bir tatil bonusu vaat etmek tam anlamıyla acımasızlık olarak nitelendirilebilir. Longhi’nin işaret ettiği gibi, GoDaddy, son finans tablosu toplantısı sırasında yeni müşterilerde rekor büyüme bildirmesine rağmen, “koronavirüs salgını sırasında yüzlerce çalışanı işten çıkardı veya yeniden görevlendirdi”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Edge'in şifre yöneticisi şimdi mobil uygulamalara giriş için kullanılabiliyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Bir GoDaddy temsilcisi, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şirketin çalışanlarından özür dilediğini söyledi. Sözcü “GoDaddy, platformumuzun güvenliğini son derece ciddiye alıyor. Bazı çalışanların kimlik avı girişiminden dolayı üzüldüğünü ve bunun duyarsız olduğunu düşündüğümüz için özür dilediğimizi anlıyoruz.” şeklinde konuştu. “Test günümüzde kullanımda olan gerçek kimlik avı girişimlerini taklit ederken, daha iyisini yapmalı ve çalışanlarımıza karşı daha duyarlı olmalıyız.”

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...