Teknoloji

Google’dan Gmail’in arama deneyimini geliştirecek değişiklikler

google gmail html

Google popüler e-posta servisi Gmail için hazırladığı yenilikleri duyurdu. Kullanıcılara daha gelişmiş bir arama deneyimi vadeden şirket, böylelikle adres defterindeki belirli kayıtların daha kolay bulunabilmesini hedefliyor. İsim ve e-posta adresleri için “niyet eşleştirmesi” özelliğini dağıtıma çıkaran Google, buna ek olarak “kişiselleştirilmiş öneriler” sunacak.

“Niyet eşleştirmesi” özelliği şu şekilde çalışıyor: Bir makine öğrenmesi aracı kullanıcıların aramalarıyla ilgili konu başlıklarını bulmasını sağlıyor. Gmail de arama sonuçlarını daraltıyor ve kullanıcıların tam olarak aradıkları e-postayı, kişiyi veya dosyayı bulmasını kolaylaştırıyor.

Google artık kişi aramalarında öncelikle eşleşen isim ve e-posta adreslerini gösterecek. Daha öncesinde ilk olarak eşleşen soyadları gösteriliyordu. Bunun kişi aramalarını isimle başlatanlar için pratik bir yenilik olduğu söylenebilir.

Gmail’in kişiselleştirilmiş önerileri ise arama sonuçlarını etkileşim sıklığına göre organize edecek. Artık birinin adını veya e-postasını arattığınızda öncelikle sıklıkla etkileşime girdiğiniz kişileri göreceksiniz.

Bu küçük değişiklikleri üretkenliği artıracak hamleler olarak değerlendirmek mümkün. Son zamanlarda tüm Workspace uygulamalarında yeniliğe giden Google, yeni Gmail tasarımını geçtiğimiz ay dağıtıma çıkarmıştı. Takvim davetlerinin görüntüsünü temizleyen şirket, istenmeyen davetleri engellemek için de yeni bir yol sunmuştu.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER