İngiliz istihbaratı basın kuruluşlarının e-postalarına sızmış

gchq-200115Edward Snowden tarafından sızdırılan yeni dokümanlar, Birleşik Krallık’ın istihbarat örgütlerinden GCHQ’nun dünyanın en prestijli basın kuruluşlarını izlediğini ortaya çıkardı. The Guardian’da yer alan habere göre, test amacıyla yapılan bir çalışma sonucunda BBC, Reuters, The Guardian, The New York Times, Le Monde, The Sun, NBC ve The Washington Post gibi kuruluşların sunucularında bulunan e-postalar GCHQ’nun iç sunucularına aktarıldı ve sunuculara bağlanan herkes bu e-postaları görebildi.

İstihbarat toplama amacıyla gerçekleştirilmemiş gibi gözüken eylemde ele geçirilen e-postalarda da önemli haberlerin bulunmadığı düşünülüyor. Yine de, ortada ciddi bir gizlilik ihlâli bulunduğunu ve e-posta toplama sistemlerinin kötüye kullanabileceğini göz ardı etmemek gerekiyor.

GCHQ’nun söz konusu testi nihai sonuçlardan ilgisiz verileri çıkaracak yeni bir aracı deneme amacıyla gerçekleştirdiği belirtiliyor. 10 dakika içinde GCHQ’nun belge toplama sitelerinden 70 bin e-postayı toplayan sistem, daha sonra çeşitli filtreler aracılığıyla hangi e-postada istihbarat açısından değerli mesajların bulunduğunu tespit ediyor. Gazetecilerin özellikle denek olarak seçildiğine dair bir kanıt bulunmasa da, bu tarz bir sistemin öncelikli hedefinin gazeteciler olması kulağa şaşırtıcı gelmiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...