Foxconn Sharp’ın yüzde 66’lık kısmını satın alıyor

google news abone ol

foxconn sharp

Aylardır devam eden dedikoduların ve çeşitli ertelemelerin sonunda Japon elektronik devi Sharp’ın yüzde 66’lık kısmının Tayvanlı üretim devi Foxconn Technology Group tarafından satın alınacağı resmen açıklandı. İki şirket tarafından yapılan açıklamada, Foxconn’un Sharp’ta hakim ortak olmak için 3.5 milyar dolar ödeyeceği belirtildi.

Foxconn Sharp’ı satın alabilmek için oldukça ciddi rakiplerle mücadele etmek zorunda kaldı. Şirketin kontrolünün Japonya’da kalmasını isteyen Japon hükümeti tarafından desteklenen bir girişim de, Sharp’ı satın almaya çalıştı. Ancak 2012’den bu yana söz konusu anlaşmayı kovaladığını söyleyen Foxconn Başkanı Terry Gou, ipin ucunu bırakmadı.

Taraflar arasında daha önce bir ön anlaşmaya varıldığı açıklansa da, Sharp’ın finansal durumuna dair yeni bilgilerin ortaya çıkmasıyla birlikte satış süreci askıya alınmıştı. Sharp’ın sırtındaki mali yükün büyüklüğü konusundaki detaylar belirsiz olsa da, 2.7 milyar dolar civarındaki rakamlar sıklıkla telaffuz ediliyor. Bu mali yük nedeniyle, daha önce 6.24 milyar dolar olarak duyurulan satış bedeli, 3.5 milyar dolara çekildi.

Foxconn Sharp’ın çoğunluk hissesini satın alarak hedeflerinin değiştiğini de gözler önüne sermiş oldu. Bugüne kadar daha çok bir “üstlenici” olarak teknoloji dünyasında kendisine yer bulan Tayvanlı şirket, diğer elektronik şirketleri için ürün ve bileşen montajı yapmasıyla ün kazanmıştı. Ancak Sharp’ın satın alınmasıyla birlikte Foxconn “bileşen tedarikçisi” sıfatını da adının önüne eklemiş oldu. Sharp anlaşması Terry Gou’nun “kendi ürünlerini satma” hedefinin gerçekleşmesi yönünde de önemli bir adım niteliği taşıyor.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER