Ford tamamen otonom arabaları 5 yıl içinde yollara çıkarmayı amaçlıyor

ford surucusuz otomobilFord sürücüsüz otomobil teknolojisi konusunda agresif çalışmalar yapan otomotiv şirketleri arasında yer alıyor. Şirket, Palo Alto’da bulunan araştırma ve inovasyon merkezinde düzenlediği toplantıda önümüzdeki 5 yıllık dönem için belirlediği hedefleri basınla paylaştı. Ford söz konusu plan dahilinde tamamen otonom arabaları 2021’de yollara çıkarmayı hedefliyor. Bu arabaların kullanılacağı bir ulaşım servisinin de aynı yıl içinde faaliyete geçmesi amaçlanıyor.

Etkinlikte konuşan Ford CEO’su Mark Fields, sürücüsüz otomobillerin şirket için öneminin altını çizdi. Fields, ilk nesil sürücüsüz otomobillerin ulaşım servislerinde kullanım odağıyla geliştirildiğini belirtti.

Artık sadece bir otomotiv şirketi olmadıklarını söyleyen Ford CEO’su, kimliklerinin arasına “mobilite şirketi”ni de eklediklerini belirtti. Standart otomobillerin kullanmak isteyenlere sunulmaya devam edeceğinin altını çizen Fields, “Akıllı Mobilite” olarak adlandırdığı yeni yaklaşımı ekstra bir gelir kaynağı şeklinde değerlendiriyor. Dolayısıyla sürücüsüz otomobillerin Mustang veya F150 gibi modelleri tarihin tozlu sayfalarında bırakması şimdilik beklenmiyor.

Ford CTO’su Raj Nair ise şirketin sürücüsüz otomobiller konusunda vitesi yavaş yavaş yükseltmek yerine gaza tamamen yüklenme yolunu seçtiğini belirtti. Sürücü yardım teknolojileri gibi destek taşlarını atlayarak doğrudan tamamen otonom sürüşe yöneldiklerini söyleyen Nair, yıl sonuna kadar test filosunu 3 kat büyüteceklerini dile getirdi. Ford CTO’su, 2017’nin sonu için de filoyu üç kat büyütmeyi planladıklarını belirtti. Yani önümüzdeki 16 ay içinde Ford’un sürücüsüz otomobil test filosu 9 kat büyüyebilir.

Ford sürücüsüz otomobil çalışmaları için planlarını uzun süre önce oluşturmaya başladı

Sürücüsüz otomobil çalışmaları için beş yıllık planını duyuran Ford, söz konusu plana ilişkin hazırlıklara ise bundan dört yıl önce başladı. Engadget sitesine konuşan Ford’un araştırma ve ileri mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Ken Washington, uzun süredir bu yönde çalışmalar yaptıklarını ve kendilerine en uygun yaklaşımı bulmaya çalıştıklarını belirtti.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....