Ferrari Qualcomm desteğiyle daha akıllı arabalar üretecek

google news abone ol

Qualcomm, Ferrari ile otomotiv sektöründeki iş ortaklarına bir yenisini daha ekledi. İki şirket, bir “stratejik teknoloji iş birliği” yapacak. Bu iş birliği çerçevesinde Qualcomm’un otomotiv teknolojisini Ferrari’nin araçlarında görmek mümkün olacak.

Anlaşma çerçevesinde Ferrari, Qualcomm’un Snapdragon Digital Chassis (Dijital Şasi) setini kullanacak. Ferrari’nin faydalanmayı planladığı Snapdragon teknolojileri ve bunların hangi araçlara entegre edileceği konusunda ise henüz somut bir bilgi verilmiş değil.

Snapdragon Digital Chassis markası, Qualcomm’un otomotiv çözümleri için kullandığı şemsiye marka olarak tanımlanabilir. Bu çözümler arasında otomatik ve yardımcı sürücü teknolojilerini barındıran Snapdragon Ride, araç içi deneyimleri kapsayan Snapdragon Cockpit ve otomobillere LTE, 5G ve Wi-Fi getiren Snapdragon Auto Connectivity bulunuyor.

Qualcomm’un duyurusunda Ferrari’yle birlikte dijital kokpitlerin tasarımı, geliştirilmesi ve entegrasyonu için çalışılacağı belirtildi. Bu açıklama, Ferrari’nin otomobillerinin bilgi ve teknoloji sistemlerinde Qualcomm’un teknolojisinden yararlanacağı anlamına geliyor.

Qualcomm ve Ferrari arasındaki anlaşmanın bir Formula 1 boyutu da var. Çip üreticisi Scuderia Ferrari F1 takımının sponsorlarından biri olacak. Snapdragon logosu da Ferrari F1-75’te görülecek.

Qualcomm, Ferrari öncesinde otomotiv sektörünün başka önemli şirketleriyle de iş birliğine gitmişti. Bu şirketler arasında Volvo, Renault, Honda ve GM bulunuyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

ÖNE ÇIKANLAR