Facebook Spaces: Sanal gerçeklikte sosyal deneyimin ilk adımı

facebook spaces

Oculus’u satın almasının üstünden geçen üç yılı aşkın zamanın ardından Facebook, insanların çevrim içi kimlikleriyle derin şekilde iç içe geçen bir ürün hâline geldi. Facebook bugün temel ürününe eklediği ilk önemli sanal sosyal gerçeklik entegrasyonu ile önemli bir dönüm noktasına ulaşmış oldu.

Facebook Spaces, bugün itibarıyla Oculus Rift + Touch ürününde kullanıma sunuldu. Bu yeni servis, Facebook’un sosyal etkileşim yollarını üç boyutlu sanal alanlara getirmeye yönelik stratejisinin ilk meyvesi olarak nitelendiriliyor.

Spaces ile Oculus ekosistemindeki kullanıcılar Facebook hesaplarını bağlayabilecekler ve iletişimin sadece sohbet mesajlarıyla sınırlı olmadığı, ses ve vücut dilinin de işin içine girdiği bir ortama giriş yapacaklar.

facebook-spaces-messenger-180417

Uygulamada, Facebook hesaplarına giriş yapmış en fazla dört kullanıcı bir “mekan” oluşturabiliyor. Burada sohbet, çizim yapma, 360 derece videoları izleme, Messenger üzerinden video görüşmeleri yapma, karikatür tarzındaki avatarlar (son zamanlarda etiketlendiğiniz fotoğraflara göre oluştulabiliyor) ile sanal selfie fotoğraflar çekme gibi imkanlar sunuluyor.

Spaces ilk etapta Oculus Rift üzerinde kullanılabiliyor, ancak zamanla diğer VR platformlarına da gelecek. TechCrunch’ın belirttiğine göre, Facebook ürün yöneticisi Mike Booth, her sanal gerçeklik platformunda bulunmak istediklerini söylüyor. Anlaşılıyor ki, Facebook, popüler sanal gerçeklik donanım platformuna sahip olmasına rağmen, sanal gerçeklik alanının Apple’ı değil, Google’ı olmak istiyor.

https://twitter.com/Lucas_Matney/status/854392996690706432

Spaces’ın şu anda kullanımda olan akıllı telefon tabanlı VR sistemlerinde kullanıma sunulmasını beklememek gerekiyor. Samsung ve Oculus’un geliştirdiği Gear VR platformu 360 sabit nokta hareketine dayanıyor, bu da kendinizi sanal gerçeklik içinde tam anlamıyla iyi şekilde ifade etmenizin önüne geçiyor. Gear VR için Facebook, 360 derece fotoğraf ve videoları izleme imkanı sunan Facebook 360’ı sunuyor.

Spaces’ın Facebook sosyal sanal gerçeklik deneyimi için çizdiği vizyonun sadece yüzde 0.1’ini oluşturduğu söyleniyor. Zaten Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de yakın zamanda gerçekleştirilen bir telekonferans görüşmesinde sanal gerçekliğin tam potansiyelini sunması için bir 10 yıl kadar zamanın geçmesi gerektiğini söylemişti. Spaces bu alanda ilk, ancak önemli bir adım olma özelliğini taşıyor gibi görünüyor.

Spaces şu anda Oculus Store’un erken erişim bölümü üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Yeni iPad Air ve 8. nesil iPad Türkiye’de satışa çıktı

Apple, geçen ayın ortalarında düzenlediği Eylül etkinliğinde tanıtımını gerçekleştirdiği 8. nesil iPad ve yeni iPad Air tabletleri Türkiye'de satışa sunmaya başladı. Bu yeni tabletlerin...

Apple’dan App Store ve Apple Music’te Cumhuriyet Bayramı özel içerikleri

Cumhuriyetin 97. yılını kutlamaya hazırlanırken Apple, App Store ve Apple Music'te yerli uygulamalar, uygulama geliştiricileri ve yerli sanatçılar için özel içerikleri kullanıcılara sunuyor. Türkiye'de uygulama...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun