Facebook Portal Go ve yeni Portal Plus tanıtıldı

Pandemi döneminde video görüşmelere olan talebin artmasına bağlı olarak Facebook’un Portal serisi cihazlarının popülaritesi de yükselmişti. Bu ilgi seri için yeni cihazları beraberinde getirdi. Facebook Portal Go adını taşıyan yeni bir ürünü ve Portal Plus’ın yenilenmiş versiyonunu duyurdu.

Portal Go, Facebook’un ilk taşınabilir akıllı ekranı olma özelliğini taşıyor. Şarj yuvasından çıkarılabilen akıllı ekran, farklı yerlere götürülebiliyor. Arkasına yerleştirilen tutacak da taşımayı kolaylaştırıyor. Portal Go’nun 10 inç büyüklüğündeki ekranı, 1200 x 800 piksel çözünürlük sunuyor.

Facebook’tan yapılan açıklamada, Portal’ın taşınabilir hâle getirilmesinde akıllı ekrana evde farklı yerlerde ihtiyaç duyulmasının önemli bir rol oynadığı belirtildi. Yeni ekran, taşınabilir yapısı sayesinde ev dışında da kullanılabiliyor. Spotify gibi platformlara erişim sağlayan Portal Go, taşınabilir hoparlör işlevi de görebiliyor.

facebook portal goFacebook’tan verilen bilgiye göre, Portal Go tam şarjla beş saat boyunca Messenger’da görüşme yapmayı sağlıyor. Ekranın kapalı olduğu senaryolarda ise Portal Go ile 14 saat boyunca müzik dinlenebilecek.

Yeni Portal Plus ise 14 inç büyüklüğünde 2140 x 1440 piksel çözünürlüklü bir ekrana sahip. Ekran büyüklüğü değişmese de cihazın kapladığı alan küçülüyor. Portal Plus’ın yüksekliğini ayarlamak da mümkün.

Yeni Portal modellerinin her ikisi de 12 megapiksel çözünürlüklü kameraya sahip. Bu kameralar, Facebook’un Akıllı Kamera adını verdiği teknolojiden faydalanıyor. Söz konusu teknoloji, yapay zekâdan yararlanarak kullanıcıyı oda içinde takip ediyor ve gerektiğinde yakınlaşıp gerektiğinde uzaklaşabiliyor. Akıllı ses teknolojisi de kullanıcının sesinin karşı tarafa net biçimde iletilmesine yardımcı oluyor.

Facebook Portal Go, 199 dolar karşılığında satılacak. Yeni Portal Plus’ın fiyat etiketinde ise 349 dolar yazıyor. Her iki cihaz da şimdiden ön satışa çıkmış durumda. Teslimatlar ise 19 Ekim itibarıyla başlayacak.

Apple 14 inç MacBook Pro modelini tanıttı, işte özellikleri

Apple, 18 Ekim etkinliğinde beklendiği üzere yeni MacBook Pro modellerini tanıttı. Şimdiye kadar dedikodusu yapılan birçok özelliğin yeni modellerle karşımıza çıktığını görüyoruz. Yeni MacBook...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun