Facebook Messenger özelliğini ana uygulamaya geri getiriyor

Messenger çok yakında Facebook uygulamasıyla yeniden birleşecek. Meta, yayınladığı bir blog yazısında, kullanıcılara Facebook’un kesinlikle ölmeyeceği konusunda güvence vermeyi ihmal etmedi. Şirket, Messenger’ı Facebook uygulamasına geri ekleyen bir test yürüttüğünü resmen duyurdu. Facebook lideri Tom Alison gönderide “Yakında bu testi genişlettiğimizi göreceksiniz” dedi.

Facebook ve Messenger ilk kez 2014’te ayrılmıştı. CEO Mark Zuckerberg, o zamanlar Messenger’ın ayrı bir uygulama olarak kullanılmasının “daha iyi bir deneyim” sağladığını belirtmişti. Şimdi, Meta bu değişikliği tersine çeviriyor ve bu pek de şaşırtıcı sayılmaz. Sosyal medya danışmanı Matt Navarra, geçtiğimiz aralık ayında attığı bir tweette, Meta’nın bu özelliği test ettiğini işaret etmişti.

Aslında Facebook, bu değişikliği TikTok ile daha iyi şekilde rekabet edebilmek için yapıyor. On yıla yakın bir süre önce ayırdığı mesajlaşma özelliğini ana uygulamaya geri getiriyor. Meta, yerleşik gelen kutusunu ilk etapta kaç kişinin görmeye başlayacağını söylemiyor. Doğrusu, birçok sosyal medya platformunun mesajlaşma özelliklerini güçlendirmeye çalıştığı bir dönem de, Facebook’un, bir başka uygulamaya ihtiyaç bıraktıran mesajlaşma işlevini ana uygulamaya eklemesi gayet mantıklı görünüyor.

Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı 2 milyar seviyesinde

Facebook yaptığı duyuruda, artık her zamankinden daha fazla kullanıcıya sahip olduğunu yineledi. Alison, “Aksi raporların aksine, Facebook ne öldü ne de ölüyor, aslında yaşıyor ve günde 2 milyar aktif kullanıcıyla gelişiyor.” diye yazdı. “İnsanlar Facebook’u arkadaşları ve aileleriyle bağlantı kurmaktan daha fazlası için, aynı zamanda kendileri için en önemli olanı keşfetmek ve bunlarla bağlantı kurmak için kullanıyor.”

Bununla birlikte, sözü edilen aktif 2 milyar Facebook kullanıcısının kaç tanesinin gerçekten aktif olduğu, isteyerek platformda paylaşım yaptığı bilinmiyor. New York Times’ın bir haberi, Instagram’daki birçok genç ve genç yetişkinin, platforma kaydolurken Instagram’da yayınladıkları gönderilerini Facebook’ta paylaşma izni veren bir kutuyu işaretlediklerini fark etmediklerini ortaya koyuyor. 28 yaşındaki bir Instagram kullanıcısı bununla ilgili olarak Times’a “Çok sinsi geliyor” diyor. “Facebook çok mu acı çekiyor?”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
E-ink ekranlı Huawei MatePad Paper'da 400 TL'lik indirim fırsatı
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun