Facebook, Google ve Twitter Hong Kong’u terk edebilir

google news abone ol

Teknoloji şirketleri ve Hong Kong yönetimi arasında ipler biraz daha gerilecek gibi görünüyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre; üyeleri arasında Facebook, Google ve Twitter’ın da bulunduğu Asya İnternet Koalisyonu isimli organizasyon Hong Kong yönetimini sessiz sedasız uyardı.

Bu uyarının nedeni ise Hong Kong’da yürürlüğe girmesi planlanan yeni veri koruma yasası. Söz konusu yasanın geçmesiyle birlikte teknoloji şirketleri “doxxing” (Bir kişi veya kuruluş hakkında özel veya tanımlayıcı bilgileri araştırmak ve kamuya açık platformlarda yaymak) eylemlerinden sorumlu tutulabilecek.

Teknoloji şirketleri, bir kullanıcı tarafından herhangi bir zarar verme amacı olmadan paylaşılan kişisel bilgilerin bile çalışanlarına yönelik suçlama veya soruşturma olarak geri dönmesinden korkuyor. Bunun orantısız ve gereksiz bir tepki olacağını savunan koalisyon, ifade özgürlüğünün zarar görebileceğini belirtti. Koalisyon, Hong Kong hükümetine yaptırımların çapını daraltmasını önerdi.

Facebook, Google ve Twitter’ın mektubu, Hong Konglu yetkililer tarafından da doğrulandı. Yetkililer alınan önlemlerin “doxxing” faaliyetlerinin ahlak sınırlarını zorlar hâle gelmesi nedeniyle bir gereksinime dönüştüğünü belirtti.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR