Facebook fotoğrafları içinde gizlenen bilgisayar sanatı hilesi

Facebook ya da Instagram’a yüklediğiniz her fotoğraf için Facebook sessiz sedasız şekilde, o fotoğrafın ASCII, daha basit şekilde söyleyecek olursak metin karakterleriyle oluşturulan bir kopyasını oluşturuyor. Bu şekilde Facebook fotoğrafları üzerine oldukça etkileyici bir efekt katılmış oluyor. Mathias Bynens bu hileyi keşfetmiş ve Twitter hesabı üzerinden paylaşmış.

Orijinal fotoğrafın URL’sinin sonuna .html eklediğinizde söz konusu fotoğrafın renklendirilmiş ASCII versiyonuna erişiyorsunuz. Bynens, URL sonuna .html yerine .txt eklendiğinde de siyah-beyaz versiyonun elde edildiğini söylüyor.

Örneğin Facebook’ta yayınlamış olduğumuz yukarıdaki manzara fotoğrafını ele alalım. Orijinal fotoğraf bağlantısı burada. URL’nin sonuna .html eklediğimizde bu bağlantıdaki ASCII versiyonu elde ediyoruz. Eğer .txt uzantısını eklersek, pek düzgün olmasa da, buradaki sonuç elde ediliyor.

Bir diğer örnekte Instagram’da paylaştığımız yukarıdaki fotoğrafa bakalım. Bu fotoğrafın doğrudan bağlantısı burada yer alıyor. URL’nin sonuna .html eklediğimizde buradaki sonucu elde ediyoruz. Eğer .txt eklersek elde ettiğimiz sonuç bu şekilde oluyor.

instagram-foto-ascii-300116

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...