En iyi internet tarayıcısı 2020: Hız, güvenlik ve özellikler açısından en iyiler

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarınız için internet tarayıcısı seçenekleri

En uygun ve doğru olan internet tarayıcısı seçimi internet deneyiminizi büyük oranda etkileyecektir. Bu sayede reklam verenlerin sizin hareketlerinizi izlemenizi engelleyebilir veya internet üzerinde rahatsız edici içeriklerle karşılaşmaktan kaçınabilirsiniz. Aynı zamanda tüm favori sitelerinizi ve geçmişinizi telefon veya tabletle eşleştirebilir, böylelikle bilgisayarda yarım bıraktığınız gezintiye tablet üzerinde devam edebilirsiniz.

2019 yılının sonlarında internet tarayıcıları arenasında önemli bir değişiklik yaşandı. Microsoft Edge internet tarayıcısını baştan aşağı yeniledi ve Google Chrome’u güçlendiren Chromium altyapısını kullanmaya başladı. Böylelikle en iyi beş internet tarayıcısından dördü Chromium destekli hâle geldi.

Sadece Apple’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarında kullanılabildiği için listeye almadığımız Apple’ın Safari internet tarayıcısı WebKit’i kullanırken Firefox ise Gecko altyapısını kullanıyor.

İnternette nasıl gezinirseniz gezinin, ihtiyaçlarınıza ve aktivitelerinize göre en iyi internet tarayıcısı aşağıda yer verdiğimiz listede yer alıyor olmalı. İşte 2020’nin en iyi internet tarayıcısı listesi:

En iyi internet tarayıcısı 2020

Hız, güvenlik ve bunun gibi kriterler açısından 2020 yılının en iyi internet tarayıcısı seçenekleri aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 1. Mozilla Firefox
 2. Microsoft Edge
 3. Google Chrome
 4. Opera
 5. Brave
 6. Vivaldi

1. Mozilla Firefox

Deneyimli kullanıcılar için en iyisi, aynı zamanda gizlilik koruma araçlarıyla öne çıkıyor

mozilla firefox

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

Firefox sahip olduğu araçlarla özellikle deneyimli kullanıcıların gözdesi konumunda. Üstelik gelen son güncellemelerle birlikte güvenlik ve gizlilik tarafında da önemli kazanımlar elde etti. Eğer e-posta adresiniz bilinen bir veri sızıntısına karışmışsa, Firefox sizi uyarıyor. Sinir bozucu hâle gelen bildirimlere izin verme pencerelerini engelliyor. İnternette gezinme takibine yarayan parmak izlerini engelliyor. Ayrıca Mac versiyonunda görüntü içinde görüntü video modu da sunuluyor.

Daha önce olduğu gibi, Firefox hem görünüşü özelleştirme hem de kullanılan eklentiler ve uzantılar anlamında neredeyse sınırsız bir nitelik taşıyor. Geçen yıl yapılan kapsamlı değişikliklerden sonra da performansı arttı. Böylelikle Chrome gibi benzerlerinden geride kaldığı bir alanda da açığı kapatmış oldu. Mütevazı donanıma bileşenlerine sahip olan sistemlerde bile akıcı ve sağlam şekilde çalışabiliyor.

Firefox’un geleceği konusunda ise birtakım endişeler dile getiriliyor. Mozllla’nın mali açıdan birtakım sıkıntılar yaşadığı bir süredir konuşuluyor. Eğer Firefox’un geleceğini garanti altına alma konusunda yardımcı olmak isterseniz, donate.mozilla.org adresi üzerinden bağışta bulunabilirsiniz.

Firefox indir

2. Microsoft Edge

Baştan aşağı yeniden tasarlandı

microsoft edge

İşletim sistemi: Windows, macOS, Android, iOS, Linux (çok yakında)

Microsoft internet tarayıcıları savaşında Firefox ve Chrome gibi rakiplerin gerisinde kalıyordu. Ancak yaklaşımını tamamen değiştiren şirket, Edge internet tarayıcısını Chromium altyapısıyla yeniden tasarladı. Üstelik Windows’un varsayılan internet tarayıcısının Mac için özel bir versiyonunu da çıkardı. Aynı zamanda Microsoft Edge iOS ve Android versiyonları da bulunuyor.

Chromium tabanlı yeni versiyon selefinden dikkate değer oranda daha hızlı çalışıyor. Aynı zamanda Sesli Okuma, web sayfasındaki videoları Chromecast cihazlarında yayınlama, Opera’dakine benzer açılış sayfası gibi kullanışlı özellikleri var. Öte yandan şifre yöneticileri, reklam engelleyicileri ve bunun gibi uzantılarla da işlevleri artırılabiliyor. Üstelik Chrome Web Mağazası üzerinden dağıtılan eklentiler de Microsoft Edge’de çalışıyor. Aynı zamanda web sayfalarını uygulamalar olarak kaydetme ve daha sonra bunları sanki yerel bir uygulamaymış gibi başlatma da yeni internet tarayıcısının özellikleri arasında yer alıyor. Google Dokümanlar ve Twitter gibi servisler için bu özellik epey kullanışlı oluyor.

Yenilenen Edge internet tarayıcısında birçok özelleştirme seçeneği de bulunuyor. Gizlilik ve Servisler sayfası içinde normalde kafa karıştırıcı olan ayarlar net ve anlaşılır biçimde sunuluyor. Site İzinleri sayfası da belirli sitelerin neleri yapabileceği konusunda etkin kontrol imkanı sağlıyor. Belirli sitelerin pop-up pencereleri açmasına izin verebilir veya otomatik medya oynatma ayarlarını yapabilirsiniz.

Edge görünüş anlamında Chrome’a benziyor, Chrome gibi çalışıyor. Ancak Google hesabınız yerine Microsoft hesabınızla eşzamanlanıyor. Böylelikle internet gezintinizi Edge’in mobil uygulamalarında kaldığınız yerden devam ettirebilirsiniz. Öte yandan Microsoft Edge’in hız anlamında, aynı altyapıyı kullansa bile Google Chrome’dan daha hızlı olduğunu söyleyenler de mevcut.

Microsoft Edge indir

3. Google Chrome

Dünyanın en popüler tarayıcısı aynı zamanda bir bellek canavarı

google chrome

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

Aslında Microsoft’un Edge internet tarayıcısını yeniden geliştirirken Google Chrome’un temelindeki Chromium motorunu kullanması Google için övgü kaynağı sayılabilir. Ancak bazı alanlarda Microsoft’un Google’dan daha da ileri gittiğini görüyoruz. Özellikle sistem kaynaklarının kullanımı konusunda Edge daha iyi bir noktada görünüyor. Chrome, sistem kaynaklarını tüketme konusunda cömert davranmasıyla ünlü. Bu davranışıyla RAM miktarı düşük olan, düşük güçlü cihazlarda sorunlara neden olabiliyor.

Aslında Chrome’da bulunan Sekme Dondurma özelliği performans konusunda düşük güç tüketimli cihazlara yardımcı oluyor. Arka planda kalan sekmeler otomatik olarak donduruluyor, bu sayede kaynaklar gereksiz yere kullanılmıyor. Buna rağmen Chrome hâlâ donanım kaynaklarına aç bir internet tarayıcısı olmayı sürdürüyor.

Özellikler ve kullanım rahatlığı bakımından Chrome en iyisini sunan internet tarayıcılarından bir tanesi. Geniş bir uzantı kütüphanesi var ve bu sayede internet tarayıcısının kullanışlılığı ileri seviyelere taşınıyor. Farklı platformlarda çalışabilmesi ve arada eş zamanlama imkanı sunması, mükemmel otomatik tamamlama özellikleri ve web geliştiricisi için sunulan çok iyi seviyedeki araçlar da Chrome’u güçlü kılan noktalar arasında bulunuyor.

Güvenlik tarafında da Chrome’un dikkate değer araçları bulunuyor. Eğer e-posta hesabınıza başkalarının erişimi söz konusu olursa, bu durumda sizi uyarabiliyor. Uyumlu sağlayıcılar için güvenli DNS sorgu servisleri mevcut. Ayrıca güvenli bağlantılar üzerinde scriptler ve görsellerin karışık biçimde bulunduğu tehlikeli içerikler de engelleniyor. AR ve VR için WebXR desteğini de sunuyor. Bu arada Chrome’da göz rahatlığı için karanlık modun bulunduğunu da belirtelim.

Chrome, Firefox ve Edge arasında bir karşılaştırma yaparsak, Firefox’un gizlilik koruma mekanizmaları konusunda öne çıkarken, Edge ise hızı ile dikkat çekiyor. Google Chrome ise özellikler ve kullanım rahatlığı bakımından üçü içinde en başta listelenebilir.

Google Chrome indir

4. Opera

İçeriğe önem verenler için yararlı araçlar

opera

İşletim sistemi: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

Opera diğer internet tarayıcılarına göre farkını daha başlangıç ekranında ortaya koyuyor. Açılış ekranından dahili reklam engelleyicisini çalıştırabilir, dahili VPN aracını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca kripto para için de Kripto Cüzdan özelliğinden yararlanabilirsiniz. Kenar çubuğundan Facebook Messenger ve WhatsApp gibi dahili mesajlaşma araçlarını çalıştırabilir, açık ve koyu renk modları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Opera da Chromium tabanlı bir internet tarayıcısı. Böylelikle performans konusunda iyi bir seviyeye çıkıyor. Ayrıca Chrome Web Mağazası’nda sunulan uzantılardan yararlanabilirsiniz. Flow adı verilen bir araç ise daha sonra göz atmak istediğiniz şeyleri kaydetmenize olanak sağlıyor. Eğer ilginizi çeken şeyleri kaybetmemek için sürekli kendinize e-posta veya mesaj gönderiyorsanız, Flow sayesinde bunu daha düzgün biçimde yapabilirsiniz. Telefonunuzdaki Opera’dan masaüstü bilgisayarınızdaki Opera’ya içerik paylaşımında bulunabilirsiniz.

Ayrıca Kişisel Haberler bölümü sayesinde gündemi yakından takip edebilirsiniz. Opera’nın sunduğu haber kaynaklarını tercih edebileceğiniz gibi, çeşitli RSS kaynaklarını ekleyerek kendi kişisel haber sitenizi de oluşturabilirsiniz.

Mobil cihaz kullanıcıları için de yararlı bir Opera özelliği var. Opera Turbo, görseller gibi internet verilerini sıkıştırıyor, böylelikle yavaş internet bağlantılarında bile web sayfalarının daha hızlı yüklenmesi sağlanıyor. Aynı zamanda kullanışlı bir pil tasarruf modu da var. Böylelikle internet bağlantınız yavaş olsa bile, indirme işlemi sırasında pilin bitmesi gibi bir endişe yaşamayacaksınız.

Bu arada oyun oynamayı sevenler için Opera GX adı verilen bir Opera versiyonu da var. Oyuncular için özel olarak tasarlanmış bu tarayıcı Razer Chroma desteği ve Twitch entegrasyonu gibi bazı özellikleri içeriyor.

Opera indir

5. Brave

Gizliliğe önem verenlerin ilk tercihlerinden biri

Chromium tabanlı internet tarayıcılarından biri olan Brave, çapraz platform desteği sunmasıyla da dikkat çekiyor. Yani Windows, Mac, Linux, iOS ve Android gibi farklı platformlarda mevcut. Üstelik bir cihazda yarım bıraktığınız internette gezinme deneyimini diğer cihazda devam ettirmeniz de mümkün.

Reklam ve izleyici engelleme konusunda da Brave iyi durumda. Dahili reklam ve izleme engelleyicisi bulunuyor. Bunun iyi tarafı her web sitesinde reklam engelleyicisi uyarı mesajlarının görüntülenmesinin engellenmesi. Gizlilik korumasının doğrudan internet tarayıcısına entegre edilmiş olması da iyi özelliklerinden bir tanesi. “Kalkanları indir” olarak Türkçeleştirebileceğimiz bir seçenek ise çeşitli siteler için güvenlik ayarlarını özel olarak değiştirme fırsatı sunuyor.

Brave’in tema seçenekleri ise çok geniş sayılmaz. Koyu ve açık mod mevcut, ancak Chrome mağazasından temalar indirebilirsiniz, çünkü Brave Chrome temalarını da destekliyor. Ancak görünümden daha çok hıza önem verdiği için, Brave’de tema ile özelleştirme biraz daha ikinci planda kalıyor. Brave, Chrome’a nazaran sadece gizlilik anlamında değil, hız anlamında da ilerleme sağlıyor.

Brave indir

6. Vivaldi

Özelliklerde Opera ile yarışıyor

vivaldi

İşletim Sistemi: Windows, macOS, Linux, Android

Vivaldi eski Opera geliştiricileri tarafından tasarlanmış bir internet tarayıcısı. Opera gibi işleri büyük internet tarayıcılarından farklı şekilde yürütüyor. Vivaldi özelleştirilebilir bir internet tarayıcısı olmaya odaklanmış. Kullanıcı arayüzünün görüntüsünden gezinme şekline kadar her şeyin üzerinde oynamalarda bulunabilirsiniz.

Chromium tabanlı internet tarayıcıları arasında Vivaldi de var. Bu sayede Chrome için çıkmış uzantıları bu internet tarayıcısında da kullanabilirsiniz. Ancak görünüş ve deneyim açısından Vivaldi, Google’ın Chrome’undan daha farklı bir internet tarayıcısı niteliğini taşıyor. Web sitelerini kenar çubuğuna sabitleyebilir, adres çubuklarını istediğiniz yere taşıyabilir, web sayfalarının yazı tiplerini ve renklerini değiştirebilirsiniz. Notlar paneli üzerinde internette gezinirken aklınıza gelenleri hızlıca not alabilirsiniz. Göz atma geçmişi ve yer imlerine de kolay erişim imkanı sunuluyor. Arama motorlarına rumuzlar atayarak farklı bir arama deneyimi yaşayabilirsiniz. Sekmeleri gruplandırma da Vivaldi’nin öne çıkan özellikleri arasında bulunuyor.

Vivaldi’de ilgi çekici araçlar da var. Örneğin internette gezinme geçmişini grafik olarak görebilir, belirli sitelerde ne kadar zaman harcadığınızı öğrenebilirsiniz. Vivaldi’de yer alan sekme gruplandırma özelliği Google Chrome’a da yeni geliyor. Eğer bir sürü sekme açık şekilde çalışıyorsanız, sekme gruplandırma işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Nisan ayında yayınlanan Vivaldi 3.0 sürümü ise gizlilik araçlarıyla birlikte Vivaldi’yi Firefox karşısında da güçlü bir rakip hâline getiriyor. Entegre edilmiş izleyici engelleyicisi ve reklam engelleyicisi önemli araçlar olarak dikkat çekiyor. Reklam engelleyicisi kapalı olarak geliyor, ancak arzu ettiğiniz takdirde ayarlardan etkinleştirebilirsiniz. Vivaldi, gizlilik tarafında DuckDuckGo gibi bu alanda popüler bir arama motoruyla da iş birliği yapıyor.

Bu kadar fazla özellik belki normal bir kullanıcı için fazla gelebilir. Ancak ne istediğini ve ne yaptığını bilen deneyimli kullanıcılar için Vivaldi kullanışlı bir internet tarayıcısı sayılabilir.

Vivaldi indir

15 YORUMLAR

 1. Brave’i listenin en başına koymalıydınız.
  Windows sürümünde chrome eklentilerini kullanabilirsiniz.
  Android uygulamasında ise henüz eklenti kullanma şansınız yok ancak dahili reklam engelleme, arka planda müzik ve video (Youtube vs.) kullanma imkanı tanıyan hızlı ve kaliteli bir tarayıcıdır.
  İncelemenizi öneririm.

 2. Hepsi çöp. Yandex browser’i tek geçerim. Her açıdan taraflı bir liste. bu işten hiç anlamayan biri, tek bir kez bile kullanmadığı tarayıcılar hakkında yorum yapmış. Yandex öneririm. Hem o da chromium tabanlı. Binlerce sekme bile açsan sadece aktif olanı güncel tutan bir özelliği bile diyerlerinin saçma sapan göçmelerine kapak olur. Ayrıca reklam engelleyici deyince tümleşik olarak adguard eklentisiyle geliyor. Başka tanımam. Bu listelere girmeliydi.

  • Yandex çoğu açıdan çok zayıf bir browser. O zayıflıklar sayılmazsa neredeyse artısı yok, sizin sadece Yandex’te olduğunu iddia ettiğiniz birden fazla site açık olduğunda sadece aktif olarak kullandığınız sitenin güncel tutulması mevzusu Opera ve Firefox’ta bulunuyor. Reklam engelleyici ve vpn ise Opera’da tümleşik olarak geliyor, birçok açıdan 3. parti reklam engelleyici ve vpnlerden çok daha iyi.

 3. yandex i tek geçerim. Süper özellikleri var. tablo özelliği hoşuma gidiyor. diğerlerini de kullandım diğerleri çöp gibi YANDEX in yanında. Kaspersky den de asla vazgeçmem. çünkü dosyalarımı recovery gibi kurtarmışlığı var. Hepsinin nedeni var. sizin favoriniz diğerleri olsada bir deneyin…

 4. Vivaldi çok hızlı ve stabil.Ram’i ve CPU’yu da çok az kullanıyor.Eski efsane Opera’nın devamını istiyorsanız Vivaldi’yi kullanın.

 5. Açık Ara En Hızlı Ve En İyi Tarayıcı Opera GX Özellikleri Çok Fazla Vede Çok Hızlı Chrome,Firefox,Yandex,Brave yanında çok kötü kalmasalarda Opera GX çok daha iyi bir tarayıcı Ayrıca çok ram,cpu kullanıyor diyenlerde var onunda ayarları var rami en az kısma çekerseniz opera raminizi çok az kullanır cpu dada aynı işlem mevcuttur.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Huawei AppGallery yeni kullanıcı arayüzü ile kullanıcıların hizmetinde

Huawei, kullanıcılarına binlerce uygulama ve oyunu keşfetmenin yeni yollarını sunan uygulama ve oyun mağazası AppGallery'nin yeni arayüzünü tanıttı. Huawei'nin belirttiğine göre yeni arayüzüyle AppGallery,...

Honor V40 5G’nin tanıtımı için bir erteleme daha

Honor V40 5G tanıtımının 18 Ocak'ta gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Ancak şirket son anda bir erteleme kararı daha aldı. V40 5G'nin tanıtım etkinliği 22 Ocak gününde...

CES 2021’in en çok dikkat çeken yeni teknolojik ürünleri

CES 2021 bu yıl geçen yıllardan farklı olarak sadece dijital olarak gerçekleştirildi, ancak daha önce olduğu gibi birçok yeni ürünle tanıştık. Akıllı telefondan sağlık...

Galaxy S21 Ultra’da sunulan S Pen desteğiyle ilgili bilmeniz gerekenler

Samsung geçtiğimiz perşembe günü en son amiral gemisi Android telefonlarını; Galaxy S21 ailesini tanıttı ve ön siparişe sundu. Bu yıl Samsung, amiral gemilerinde kapsamlı...

Facebook veri paylaşımıyla ilgili kafa karışıklığı nedeniyle WhatsApp gizlilik politikası değişikliğini erteledi

WhatsApp, yeni gizlilik politikasının Facebook ile veri paylaşımını zorunlu kılıp kılmayacağı konusundaki yaygın kafa karışıklığının ardından önemli bir karar aldı. Cuma günü yapılan açıklamayla,...

BiP ve Yaay kullanımı için Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’dan iş birliği

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları için önemli bir iş birliğine imza attı. Bu kapsamda Türk Telekom müşterileri Türkiye'nin...

2020’deki sıcaklık artışı meteoroloji uzmanlarını endişelendiriyor

2020, kayıtlara geçen en sıcak yıllardan birisiydi. Bu durum, çeşitli bilim kuruluşları tarafından paylaşılan raporlarla da doğrulandı. NASA, 2020'nin en sıcak yıllar sıralamasında 2016'yla...

Epic Games 280 TL fiyatlı Star Wars Battlefront II’yi ücretsiz yaptı

Verdiği ücretsiz oyunlarla hafızalara kazınan Epic Games, hediye oyunlar vermeye ve oyunseverlerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Epic Games'in ücretsiz olarak oyunseverlere sunduğu son oyun ise...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×