Elon Musk ölümlü Tesla kazası hakkında konuştu

Geçtiğimiz hafta sonu ABD’nin Houston şehrinde meydana gelen trafik kazasında ağaca çarpan ve ardından alev alan Tesla Model S’te bulunan 56 ve 59 yaşlarındaki iki kişi hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenlerden birinin cesedinin yan koltukta diğerinin ise arka koltukta bulunması, kaza sırasında Tesla’nın Autopilot sisteminin devrede olduğunu düşündürmüştü. Ancak Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin elindeki verilerin farklı bir durumu işaret ettiğini belirtti.

Kazanın ardından yapılan ilk incelemeler, yaşanan olayın Tesla Autopilot sisteminin yanlış kullanımından kaynaklı olabileceğini göstermişti. Tesla’dan konuyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak Musk, her konuda olduğu gibi, bu olayda da Twitter hesabı aracılığıyla görüşlerini paylaştı. Bir tweet’e yanıt veren Tesla CEO’su, “Bağımsız bir birey olarak yaptığın incelemen profesyonellerinkinden daha iyi. Şimdiye kadar ulaştığımız veri kayıtları, Autopilot’un aktif olmadığını ve bu araçta Full Self Driving (FSD) paketinin satın alınmadığını gösteriyor.”

Elon Musk, araçtan alınan veriler konusunda detay vermedi. ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu (NTSB) ise kazayı ve sonrasında çıkan yangını incelemesi için hemen iki müfettişi görevlendirdi. Ancak bu incelemenin ardından da şimdilik detaylı bir açıklama gelmiş değil. ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA) de kazanın incelendiğini açıkladı.

Musk’ın açıklamasına rağmen, Tesla sahiplerinin Autopilot devredeyken araç sahiplerinin biraz dikkatsiz davrandığını gösteren örnekler mevcut. Başka bir Twitter kullanıcısı ise kazanın meydana geldiği yolda Autopilot’un kesinlikle aktive edilmemesi gerektiğini belirtti ve Autopilot’u çizgisiz bir yolda çalışırken gösteren bir video paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Subaru Solterra ile elektrikli otomobil pazarına giriyor

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...