Elon Musk: Dünyanın daha fazla petrol ve gaza ihtiyacı var

Elon Musk, Tesla ve Tesla Solar gibi şirketleriyle fosil yakıtlarına karşı başlayan yeni dönemin öncü isimleri arasında yer alıyor. Tesla’nın piyasa değeri kısa süre önce 1 trilyon doları görürken, geçtiğimiz yıl teslim edilen elektrikli otomobil sayısı da 1 milyonu bulmuştu. Buna rağmen, Musk petrol ve gaz üretiminin artması gerektiğine inanıyor.

Musk, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Bunu söylemekten nefret ediyorum ama petrol ve gaz üretimini acilen artırmamız gerekiyor. Olağanüstü zamanlar olağanüstü önlemler gerektirir.”

Musk, sözlerine şöyle devam etti: “Tabii ki bu durum Tesla’yı olumsuz etkileyecektir. Ancak sürdürülebilir enerji kaynaklarının kısa vadede Rusya’dan gelen petrol ve gazın yerini tutması mümkün değil.”

Musk’ın Twitter geçmişi nedeniyle insanları “trolleme” ihtimali de akıllara geliyor. Ancak 76 milyon civarı takipçisi bulunan eksantrik milyarderin şakalarının bile bazı kullanıcıları tarafından ciddiye alınabileceğini unutmamak gerekiyor.

Petrol ve gazın Musk’ın şirketleri için de önemli olduğunu belirtmekte fayda var. SpaceX’in geçtiğimiz yıl Teksas’taki Starsihp tesisinin yakınlarında doğalgaz çıkarmak için izin istediği biliniyor. Elektrik, Musk’ın roketlerinin uzaya çıkmasına yetmiyor.

Elon Musk, geçtiğimiz yıl Joe Rogan’ın podcast’ine konuk olduğunda “Petrol ve gaz endüstrisinin şeytanlaştırılmaması gerektiğine inanıyorum” ifadesini kullanmıştı. Fosil yakıtlarına daha uzun süre ihtiyaç duyulacağını belirten Musk, “Sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçişin hangi hızda olacak?” sorusunun daha önemli olduğunu dile getirmişti.