EA FIFA ile anlaşmasını bitirme konusunda ciddi görünüyor

google news abone ol

EA CEO’su Andrew Wilson’ın şirketinin FIFA ile olan lisans anlaşmasını sonlandırma düşüncesine ilişkin yorumları ortaya çıktı. Şirket geçtiğimiz yılın ekim ayında FIFA’yla olan anlaşmasını gözden geçirdiğini ve popüler futbol oyununun adını değiştirebileceğini açıklamıştı. Wilson’ın VGC sitesi tarafından paylaşılan yorumlarını ise geçtiğimiz kasım ayında bir şirket içi toplantıda yaptığı belirtildi.

Wilson’ın açıklamasına göre, şirket FIFA ile yaptığı anlaşmanın fazlasıyla kısıtlayıcı olduğunu düşünüyor. EA CEO’su, “Dünya Kupası’nın olmadığı yıllarda FIFA’dan aldığımız kutunun üstüne eklenen dört harften ibaret” ifadesini kullandı. FIFA’yla yaptığı anlaşma sayesinde dört yılda bir Dünya Kupası için özel bir oyun hazırlayabilen şirket, 300’den fazla lisans anlaşmasıyla oyuncu, takım ve lig isimlerini kullanabiliyor.

Wilson, FIFA’yla yaptıkları anlaşmanın oyunlarda yapılabilecekleri kısıtladığına inanıyor. 11’e 11 maçlar dışında oyun formatı sunmasının kısıtlanmasından yakınan şirket, FIFA’yla bağlantısı olmayan markalarla anlaşmasının da zorlaştığını düşünüyor. Wilson’a göre, EA FIFA’yla olan ilişkisi nedeniyle futbol fabrikasının etrafındaki dijital ekosistemle bütünleşmekte sıkıntı yaşıyor.

EA ve FIFA’nın gerçek maçların özet görüntülerine oyunda yer vermek ve NFT gibi dijital eşyaların satışı konusunda anlaşmazlık yaşadığına dair haberler geçtiğimiz aylarda gündeme gelmişti.

EA CEO’su Wilson’a göre, FIFA sadece kutunun üstünde görünen bir isim. Buna rağmen, FIFA’nın EA’in oyuncuların istediği alanlara yönelmesini engelliyor. Bu sert ifadeler konusunda şu an için EA’den yeni bir açıklama gelmiş değil. Ancak Wilson’ın sözleri, EA’in bu iş birliğini sürdürme konusunda pek istekli olmadığını gösteriyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR