E-Devlet üzerinden soyağacı oluşturma hizmeti kullanıma sunuldu

E-Devlet kapısı üzerinden İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sunulan alt-üst soy sorgulama hizmeti, özellikle duyurulduğu dönemde büyük ilgi görmüştü. Bu ilgiden yola çıkan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yine e-devlet kapısı üzerinden, soyağacı oluşturma özelliğini hayata geçirdi.

Alt-üst soy sorgulama hizmetiyle Türk vatandaşlarının 1800’lü yıllara uzanan soy bilgilerine ulaşmaları mümkün oluyordu. Soyağacı özelliği ise bu hizmetin biraz daha görselleştirilmiş bir versiyonu olarak değerlendirilebilir.

Yeni özellikten yararlanmak içinse şu adımları atmak gerekiyor: Turkiye.gov.tr adresine girdikten T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapılıyor. Girişin ardından hizmetler menüsünden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü/Soyağacı görüntüleme hizmeti” seçeneği tercih edilerek bu özelliğe erişim mümkün oluyor.

e-devlet soyağacı Özelliğe nvi.gov.tr sitesinden de erişim sağlanabiliyor. Burada önce e-Hizmetler daha sonra da e-Sorgulamalar menülerine giderek Soyağacı Sorgulama özelliğine ulaşılıyor. Soyağacını görüntülemek için yine e-devlet ile giriş yapmak gerekiyor. soyagaci.nvi.gov.tr sayfasının da hızlı erişim sağladığını belirtmekte fayda var.

E-devlet üzerinden soyağacı oluşturanlara çeşitli özelleştirme imkanları da sunuluyor. Kullanıcılar soyağacı görsellerindeki renk şemasını, yazı tipini veya çerçeveyi değiştirebiliyor. Soyağacındaki unsurların yerleşiminde de ayar yapılabiliyor. Hazırlanan soyağacı, sayfanın altındaki “İndir” yazısına tıklatılarak cihaza indirilebiliyor.

Eğitim için tablet önerileri – Video

MediaMarkt için hazırladığımız tablet önerileri videosunda, farklı ekran büyüklüklerine ve teknik özelliklere sahip olan, fiyatları da modelden modele değişiklik gösteren çeşitli tablet önerileri sıralıyoruz.

iOS 15 ve iPadOS 15’in çıkış tarihi belli oldu

Apple, iOS 15 ve iPadOS 15'in kullanıcılarla buluşacağı tarihi açıkladı. Şirketin WWDC 2021'de duyurusunu yaptığı yeni yazılım sistemi güncellemeleri 20 Eylül itibarıyla dağıtıma çıkacak. Hem...