Teknoloji

E-Devlet üzerinden soyağacı oluşturma hizmeti kullanıma sunuldu

e-devlet üzerinden toplanma alanı sorgulama

E-Devlet kapısı üzerinden İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sunulan alt-üst soy sorgulama hizmeti, özellikle duyurulduğu dönemde büyük ilgi görmüştü. Bu ilgiden yola çıkan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yine e-devlet kapısı üzerinden, soyağacı oluşturma özelliğini hayata geçirdi.

Alt-üst soy sorgulama hizmetiyle Türk vatandaşlarının 1800’lü yıllara uzanan soy bilgilerine ulaşmaları mümkün oluyordu. Soyağacı özelliği ise bu hizmetin biraz daha görselleştirilmiş bir versiyonu olarak değerlendirilebilir.

Yeni özellikten yararlanmak içinse şu adımları atmak gerekiyor: Turkiye.gov.tr adresine girdikten T.C. Kimlik Numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapılıyor. Girişin ardından hizmetler menüsünden “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü/Soyağacı görüntüleme hizmeti” seçeneği tercih edilerek bu özelliğe erişim mümkün oluyor.

e-devlet soyağacıÖzelliğe nvi.gov.tr sitesinden de erişim sağlanabiliyor. Burada önce e-Hizmetler daha sonra da e-Sorgulamalar menülerine giderek Soyağacı Sorgulama özelliğine ulaşılıyor. Soyağacını görüntülemek için yine e-devlet ile giriş yapmak gerekiyor. soyagaci.nvi.gov.tr sayfasının da hızlı erişim sağladığını belirtmekte fayda var.

E-devlet üzerinden soyağacı oluşturanlara çeşitli özelleştirme imkanları da sunuluyor. Kullanıcılar soyağacı görsellerindeki renk şemasını, yazı tipini veya çerçeveyi değiştirebiliyor. Soyağacındaki unsurların yerleşiminde de ayar yapılabiliyor. Hazırlanan soyağacı, sayfanın altındaki “İndir” yazısına tıklatılarak cihaza indirilebiliyor.

İLGİLİ HABERLER