Dünya Uyku Günü 2021: Apple’dan sağlıklı uyku için uygulama, müzik ve podcast tavsiyeleri

google news abone ol

Sağlıklı uyumaya dikkat çekmek için her yıl mart ayının üçüncü cuma günü olarak kabul edilen ve bu sene 19 Mart’ta hatırlanan Dünya Uyku Günü’nde Apple, çeşitli ürünlerinin daha iyi bir uyku uyumanıza yardımcı olabilecek özelliklere ve içeriklere dikkat çekiyor.

Dünya Uyku Günü’nde, ”Sağlıklı uyu, sağlıklı yaşa” sloganıyla, sağlıklı bir uykunun önemine ve başta uyku apne sendromu olmak üzere uyku bozukluklarına dikkat çekmek amaçlanıyor. Günümüzün gelişen dünyasında insanlar, uykuya yeteri kadar zaman ayırmamakta ve daha az uyumaktadır. Halbuki uyku, yaşam için gereklidir ve tüm vücudumuzun dinlendiği, tazelendiği önemli bir onarım sürecidir.

Bununla ilgili olarak Apple’ın teknoloji başkan yardımcısı Kevin Lynch “İnsanların uykuya geçmelerini desteklemek için kullanabileceğimiz teknikleri araştırdık,” diyor ve Apple Watch’taki Uygu uygulaması ile uykuyu desteklemekle anımsatmak arasında bir denge yakaladıklarını sözlerini ekliyor.

İyi bir uyku neden önemli?

Geceleri iyi uyuduğunuzda, ertesi gün konsantrasyonunuz ve üretkenliğiniz çok daha iyi olur. Biliş, konsantrasyon, üretkenlik ve performans, geceleri iyi uyumaktan etkilenebilir. Yetersiz uykunun daha yüksek vücut ağırlığı ile bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? İyi uyumamak, kalori alımınızı doğrudan etkileyebilir ve sizi kilo alma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Geceleri iyi uyuduğunuzda, ertesi gün konsantrasyonunuz ve üretkenliğiniz çok daha iyi olur. Egzersiz performansınızı iyileştirmeye çalışıyorsanız, iyi uyumak sizin için çok önemlidir.

“iPhone ve Apple Watch’un insanların zaten kullandığı aygıtlar olmalarının avantajından yararlanıyoruz ve kullanıcıların aygıtlarıyla geçirdikleri anlardan bazılarını, onların yatmaya daha fazla odaklanmalarına yardımcı olmak için kullanabiliyoruz.” diyen Lynch “Burada yeni özellikler geliştirerek çıktığımız her macerada kendimize şu soruyu soruyoruz: Genel olarak bakıldığında kolay, yararlı ve güçlendirici olmasının yanı sıra, insanlar için en büyük farkı yaratacak şey ne olabilir?” diyor ve “Uykunuzun REM evrelerini artırmayı veya azaltmayı kendi kendinize öğrenemezsiniz. Bu özelliğin, Apple’ın uyku için sağlayabileceği bir katma değer olmadığını düşündük. Çok daha eyleme geçirilebilir bir özellik olduğuna ve kullanıcıların gece daha iyi uyumalarına yardımcı olacağına inandığımız için yatağa geçişe odaklandık. Bu özellik, REM evrelerinin kendi kendine düzelmesi gibi ikincil etkiler de sağlayabiliyor.” diyerek Apple’da yapılan uyku çalışmalarıyla ilgili yaklaşımı paylaşıyor.

Apple Watch’taki Uyku uygulaması ve iPhone’daki Sağlık uygulaması

Dünya Uyku Günü 2021: Apple'dan sağlıklı uyku için uygulama, müzik ve podcast tavsiyeleri

Uyku İzleme iyi bir başlangıç olabilir ancak Apple Watch’taki Uyku uygulaması çok daha fazlasını sağlıyor. Uygulama, uyku hedeflerinizi karşılayabilmeniz için bir plan oluşturmanıza yardımcı oluyor. Uyku hedeflerinizi karşılamanıza ve sağlığınızı genel olarak iyileştirmenize yardımcı olması için kişiye özel uyku planları oluşturun.

Uyku hedefinizi ayarlayın: Yeterince uyumanız genel sağlığınız için önem taşıyor. iPhone’daki Sağlık uygulaması, uyku hedefinizi belirlemenize ve zaman içinde kaydedilen ilerlemeyi izlemenize yardımcı olabilir.

iPhone’da uyku planını düzenleyin ve değiştirin: Planı saate ve haftanın günlerine göre ayarlayabilir veya tamamen kapatma seçeneğini kullanabilirsiniz.

Rahatlama özelliği, özelleştirilmiş bir yatma zamanı rutini oluşturmanıza yardımcı oluyor. Yatma zamanı yaklaştığında Kilit Ekranınızda gösterilen rahatlama kestirmelerinizi yönetin. Ev uygulamasında özel bir ortam ayarlamak, Apple Music’te rahatlatıcı akustik manzaralar dinlemek veya uykuya dalmadan önce favori meditasyon uygulamanızı kullanmak gibi etkinlikleri kapsayan bir rutin oluşturabilirsiniz.

Apple Watch, uyanık olduğunuz ve uyuduğunuz zamanları belirlemek için ivmeölçerden alınan sinyalleri kullanıyor. Böylece her gece ne kadar uyuduğunuzu takip edebiliyor ve zaman içinde gelişen uyku trendlerinizi görebiliyorsunuz.

Dünya Uyku Günü 2021: Apple'dan sağlıklı uyku için uygulama, müzik ve podcast tavsiyeleri

iPhone ise gece iPhone’unuzu ne kadar kullandığınıza dayanarak Yatakta Geçen Süre’yi izliyor. Uyku geçmişinizi, Sağlık uygulamasında yer alan diğer sağlık verilerinizle birlikte görebilirsiniz.

Apple Music’te özel uyku alanı

Dünya Uyku Günü 2021: Apple'dan sağlıklı uyku için uygulama, müzik ve podcast tavsiyeleriApple Music’te kullanıcıların rahatlamalarına, gevşemelerine ve uykuya dalmalarına yardımcı olmak için özel olarak hazırlanmış bir alan yer alıyor. Bu alanda uzmanlar tarafından seçilen, ruh haline ve aktiviteye göre hazırlanmış çalma listeleri, doğadan sesler, beyaz gürültü, radyo istasyonları ve daha birçok seçenek sunuluyor.

Apple’ın belirttiğine göre, Apple Music’te sunulan uykuyla ilgili içerikler, karantinanın başladığı Mart 2020’den bu yana tüm dünyada yüzde 160 büyüme gösterdi. Uykuyla ilgili içeriklerle en çok etkileşim kuran 5 bölge ABD, Kanada, Japonya, Birleşik Krallık ve Avustralya şeklinde sıralanıyor.

Uykuyla ilgili içeriklerde en fazla büyümenin görüldüğü 5 bölge ise şöyle sıralanıyor: Japonya (+%225), ABD (+%169), Avustralya (+%168), Güney Afrika (+%161) ve Birleşik Krallık (+%160)

Sleep Sounds, Bedtime Beats, Rain Sounds, Piano Chill ve Pure Spa çalma listeleri, tüm dünyada en çok dinlenen uykuyla ilgili 5 editoryal çalma listesini oluşturuyor. Tüm dünyada en fazla büyümeyi gösteren, uykuyla ilgili 5 editoryal çalma listesi arasında Bedtime Beats (+%343), White Noise (+%313), Ocean Sounds (+%263), Pure Spa (+%254) ve Sleep Sounds (+%209) bulunuyor.

Apple Music’te yer alan ve tüm dünyada en çok dinlenen uyku odaklı editoryal çalma listesi olan Sleep Sounds, bu yıl ilk kez Apple Music genel çalma listesi sıralamasında ilk 5’e girmeyi başardı.

Rahatlamak ve Uyku için Apple Music’teki öne çıkan listeleri aşağıda bulabilirsiniz:

Dünya Uyku Günü 2021: Apple'dan sağlıklı uyku için uygulama, müzik ve podcast tavsiyeleriApp Store’da Uyku Uygulamaları

Apple’ın belirttiğine göre, App Store’daki en iyi Uyku deneyimlerini sunan beş uygulama aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Apple Podcast’ler içinde uyku ile ilgili programlar

Dünya Uyku Günü 2021: Apple'dan sağlıklı uyku için uygulama, müzik ve podcast tavsiyeleriApple Podcast’ler, Dünya Uyku Günü için “Gece Rutininiz İçin” adlı aşağıdaki programları içeren yeni bir koleksiyon başlatıyor:

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın yeni iPhone 14 telefonları daha pahalıya gelebilir

Apple ile ilgili ürünler konusunda isabetli tahmin ve öngörüleriyle bilinen analist Ming-Chi Kuo'ya göre Apple, yakında çıkacak olan iPhone 14'ü iPhone 13'ten daha pahalıya...

Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro duyuruldu; önemli yenilikler var

Samsung'un yeni akıllı saatleriyle ilgili haberler uzun süredir etrafta dolaşıyordu. Güney Koreli şirketin bugün düzenlediği Unpacked etkinliğinde Galaxy Watch 5 ve Watch 5 Pro...

Galaxy Z Flip 4 rafine tasarım ve özelliklerle tanıtıldı

Samsung'un katlanabilir telefon portföyünün iki parçasından biri olan Z Flip serisinin en yeni üyesi Galaxy Z Flip 4 resmiyet kazandı. Katlanabilir ekranlı telefon ilk...

Samsung Galaxy Z Fold 4 tanıtıldı: Her açıdan ince dokunuşlar var

Samsung'un yeni katlanabilir telefonu Galaxy Z Fold 4 uzun süredir devam eden sızıntıların ve paylaşımların ardından bugün resmen gözler önüne çıktı. Samsung Galaxy Z...

Snapchat Aile Merkezi ile anne ve babalara çocuklarının arkadaşlarını gösterecek

Snapchat, anne ve babaların genç çocuklarının kimlerle sohbet ettiğini takip etmelerini sağlayan bir ebeveyn kontrol portalını kullanıma sundu. Aile Merkezi olarak adlandırılan yeni uygulama...

WhatsApp’ın çevrimiçi durumu gizleme dahil yeni gizlilik özellikleri kullanıma sunuluyor

WhatsApp, TechCrunch'ın haberine göre, kısa süre önce beta sürümünde gösterdiği çevrimiçi durumu göstermeyi engelleme seçeneği de dahil olmak üzere birkaç önemli gizlilik özelliğini kullanıma...

Huawei MatePad Paper İncelemesi

Huawei MatePad Paper Huawei Online Mağaza'dan satın alın SATIN AL Elektronik mürekkep, yani e-ink teknolojisi yıllardır ortalıkta olmasına rağmen, şimdiye kadar büyük şirketlerin bu tür ekranlara sahip...