Dolby Vision ve Atmos yeni Xbox’lara özel olmayacak

Microsoft, geçtiğimiz pazartesi günü Xbox Wire Fransa blogunda yayınladığı yazıda Dolby Vision ve Atmos teknolojilerinin iki yıl boyunca Xbox konsollara özgü olacağını belirten bir paylaşım yaptı. Ancak ertesi gün yazıyı kaldıran yazılım devi, yazıda yanlış bilgilendirme yapıldığını ve ortada bir ayrıcalık anlaşması olmadığını açıkladı.

Microsoft’tan konuyla ilgili olarak The Verge sitesine gönderilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Lokal bir Xbox ekibi tarafından yanlışlıkla yayınlanan bir blog yazısında Dolby Atmos ve Vision’ın Xbox Series X ve S’teki ayrıcalığıyla ilgili yanlış bilgiler yer alıyordu. Her iki teknoloji içinde Xbox’ın bir ayrıcalık anlaşması yok. Dolby’yle birlikte çalışmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde Dolby Atmos ve Vision’ın Xbox Series X ve S’teki genel bulunabilirliği konusunda daha fazla bilgi paylaşacağız.”

Microsoft’un açıklaması, PlayStation 5 ve Nintendo Switch gibi rakip konsolların da gelecekte gelişmiş surround ses ve HDR teknolojisinden faydalanabileceğini gösteriyor. PlayStation 5, teknik açıdan hâlihazırda Dolby Atmos’u destekliyor. Ancak bu destek sadece Blu-ray filmlerle sınırlı. Nintendo ise surround ses ve gelişmiş ekran çıkışı için limitli bir destek sunuyor. Ancak sonbaharda çıkacağı söylenen Switch Pro sayesinde bu desteğin daha kapsamlı hâle gelebileceği belirtiliyor.

Xbox Series X ve S’te Dolby Atmos desteği şimdiden kullanımda. Dolby Vision’ın testleri ise geçtiğimiz ayın ortalarında başlamıştı. Dolayısıyla bu özelliğin de önümüzdeki dönemde tüm yeni nesil Xbox sahiplerine ulaşması sürpriz olmayacaktır.

Dolby de konuyla ilgili olarak The Verge sitesine gönderdiği açıklamada, Dolby Atmos ve Vision teknolojilerinin Microsoft’un yeni nesil konsollarına özgü olmadığını belirtti. Şirket, bu teknolojileri daha fazla oyuncuya götürmek için hem Microsoft’la hem de başka iş ortaklarıyla çalıştığının da altını çizdi.

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Xiaomi Civi tanıtıldı: Snapdragon 778G işlemci, 55W hızlı şarj

Bir süredir ipuçları verilen ve hakkında paylaşımlar yapılan Xiaomi Civi, sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir serinin ilk cihazı olan Civi'ye şu an için başka...

Fiyat-performans oranı yüksek dizüstü bilgisayar arayanlar için HP 255 G7 fırsatı

Okul için uygun fiyatlı, ihtiyaçları karşılayacak bir dizüstü bilgisayar arayanlar için Amazon.com.tr'de HP 255 G7 modeli 4999 TL'lik bir fırsat fiyatıyla müşterilere sunuluyor. Her ne...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun