Dolby en yeni Dolby Atmos müzik stüdyosunu sergiledi – Video

Dolby, Londra’da kurduğu Dolby Atmos Music özellikli en yeni stüdyosunu sergiledi. Pocket-lint‘in belirttiğine göre Eastcote Studios, 1980 yılında Ian Dury ve The Blockheads’den Chaz Jankel ve mühendis Philip Bagenal tarafından kurulan bağımsız bir stüdyodur.

Stüdyo geçmişte Massive Attack (Blue Lines kayıtları orada yapıldı), Depeche Mode, Adele, Arctic Monkeys, Suede ve Kaiser Chiefs dahil olmak üzere çok sayıda sanatçı tarafından kullanıldı. Şimdi, aşağıdaki videoda görebileceğiniz gibi küçük ama etkileyici bir Dolby Atmos mix odasına ev sahipliği yapıyor.

Stüdyo şu anda Grammy ve Brit ödüllü albümlerin yapımcılığını yapan ve A-ha, Jason Mraz, Cat Stevens, Shawn Mendes ve Yungblud ile çalışan Martin Terefe’ye ait. Grammy adayı mühendis ve yapımcı Dyre Gormsen de Martin ile birçok projede çalıştı ve yeni Dolby Atmos özellikli stüdyoda görev alacak. Yeni sanatçı Henjila’nın son single’ı Yellow Face ve Jack Savoretti’nin son albümü Europiana da bu Atmos özellikli stüdyoda mikslendi.

Eastcote’da bulunan ve aşağıda gördüğümüz miks odası küçük ve sarmal bir merdivenin tepesinde yer alıyor. Bu, Atmos destekli miksler için büyük bir kuruluma ihtiyaç olmadığını gösteriyor. Odanın yanı sıra yukarıdaki videoda, kullanılan Dolby Atmos Renderer yazılımını da görebilirsiniz.

Atmos’un gelecekte ortaya çıkarabileceği olanaklarından bahseden Dyre Gormsen, “Martin ve ben, Eastcote’taki becerilerimizi ve uzmanlığımızı kullanmaktan ve müzik sahnesinde ortaya çıkan en yeni yeteneklerden bazılarını yaratmak ve desteklemek için Dolby Atmos’un bize sunacağı yeni fırsatları kucaklamaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Dolby Atmos müzik tarafında giderek daha fazla kullanılan bir teknoloji olacağa benziyor. Apple, haziran ayında Dolby Atmos özellikli Uzamsal Ses desteğini kullanıma sunmuştu.

Squid Game Netflix’e bütçesinin 41 kat fazlasını getirdi

Netflix içeriklerinin başarılı olarak kabul edilmesini sağlayan veya yayından kaldırılmalarına neden olan kesin izleme sayılarını paylaşma konusunda ilk günden bu yana çok ketum davranıyor....

App Store Türkiye ücretlerine kur artışı nedeniyle zam geliyor

Apple geçtiğimiz cuma günü Developer, yani geliştirici sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, "vergiler veya döviz kurları değiştiğinde, bazen belirli bölgelerde App Store'daki fiyatları güncellememiz ve/veya...

FIFA EA’in futbol oyunlarındaki hakimiyetinden rahatsız

EA sahip olduğu lisanslar sayesinde futbol oyunları pazarında ciddi bir avantaja sahip. Bu durumdan rahatsız olan sadece EA'in rakipleri değil gibi görünüyor. Eurogamer sitesinin...

iPhone 13 Pro İncelemesi

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dört farklı iPhone modeliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Bunlardan ikisi "normal" olarak nitelendirebileceğimiz; ekran, işlemci, pil, yazılım...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun