DJI Mavic 2 Pro değiştirilebilir lens ile yolda

dji mavic pro
DJI Mavic Pro

DJI Mavic Pro’nun yeni bir versiyonunu hazırlıyor. Yanlışlıkla yayınlanan bir reklam sayesinde bundan haberdar olduk. Şirket de CNET’e yaptığı açıklamayla beklenen drone’un bazı teknik özelliklerini ve detaylarını resmi lansmandan önce doğrulamış oldu.

Yeni Mavic 2 Pro’daki en büyü değişiklik kullanıcıların drone’daki lensleri değiştirebilmesi olacak. Böylelikle, DJI’nin Mavic 2 Zoom olarak adlandırdığı 2 kat optik zum olarak adlandırdığı 28mm geniş ya da 48mm dar çekim yapabilen lensi takılabilecek.

Lensleri değiştirmek genellikle şirketin daha pahalı ve profesyonel drone’larında yer vermeyi tercih ettiği bir özellik olmuştur. Ancak bunun daha küçük boyutlu, Mavic gibi drone’larına geleceğine dair söylentiler bir süredir ortalıkta dolaşıyordu. Kamera sisteminin genelinde de güncelleme yapılacak. 1 inçlik büyük bir CMOS sensör geliyor. Bu da ilk Mavic Pro modelindeki 1/2.3 inç sensöre göre büyük bir ilerleme olacaktır.

Söz konusu reklamda bunun bir Hasselblad kamera olacağından da bahsediliyor. Anlaşılan o ki, İsveç’in simgesel fotoğrafçılık şirketi de kamera mimarisinin geliştirilmesinde bir şekilde yol oynayacak. Bildiğiniz gibi, DJI 2016 yılında ilk Mavic Pro modelini çıkardıktan birkaç ay sonra Hasselblad’ın çoğunluk hissesini satın almıştı.

Mavic 2 de selefi gibi katlanabilecek. Ayrıca biraz daha ince gibi görünüyor.Havadaki performansı da iyileştirilecek, havada kalış süresi 31 dakikaya, menzili ise yaklaşık sekiz kilometreye çıkacak. Aynı zamanda her yöne bakan sensörleri sayesinde engellere karşı daha iyi korumaya sahip olacak. DJI, benzer sistemi daha küçük ve yeni Mavic Air modelinde denemişti.

Şimdiye kadar başka teknik özellik açıklanmadı. Ancak Mavic 2 Pro’nun 4K video çekimi yapmasını bekleyebiliriz. Aynı zamanda DJI’nin drone pazarında hakimiyet kurmasını sağlayan güçlü özelliklerin üstüne inşa edilecektir. Şirket başlangıçta yeni drone’unu temmuz ayında duyurmayı planlıyordu. Ancak belirtilmeyen bir nedenden dolayı tanıtımı ertelemişti.

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...

Microsoft hesapları şimdi tamamen şifresiz kullanılabiliyor

Microsoft parolasız bir geleceğe kapı açmak amacıyla bundan böyle Microsoft hesaplarından parolaları kaldırmanıza izin veriyor. Yazılım devi çarşamba gününden itibaren kullanıcıların parola yerine Microsoft...

Xiaomi 11T Pro, 11T ve 11 Lite 5G NE tanıtıldı

Xiaomi bir süredir beklenen yeni akıllı telefonları 11T ve 11T Pro'yu tanıttı. Şirketin tescilli 120W HyperCharge hızlı teknolojisiyle gelen Xiaomi 11T Pro, ikili arasında...