Cortana Xbox ile vedalaşıyor

Microsoft, Xbox One’ın ana kontrol panelinin tasarımında bir kez daha değişikliğe gidiyor. Bu yeni tasarım, şirketin dijital asistanı Cortana‘yı da Xbox One’dan çıkarıyor. Yazılım devinden yapılan açıklamada, Xbox One’ın ana kontrol paneli için daha modern bir tasarımın test edildiği belirtildi. Yeni tasarımla birlikte Cortana Xbox One panelinden çıkarılırken, Xbox Game Pass oyunlarına daha hızlı erişim mümkün hâle geliyor. Bunlara ek olarak; Mixer servisinin, Xbox Community özelliğinin ve Microsoft Mağaza’nın kısayolları panele yerleştiriliyor.

Xbox Insider programının şefi Bradley Rossetti, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Sizlerden gelen geri bildirimleri dikkate alarak ana ekranı oyun deneyimine erişimi hızlandıracak ve içeriklere ulaşımı kolaylaştıracak şekilde yeniliyoruz. Yeni ve deneysel ana ekran tasarımımızda ilk olarak sayfanın üst kısmındaki Twist’leri kaldırdığımızı ve yerlerine oyun deneyimini başlatacak ayrı butonlar koyduğumuzu göreceksiniz.”

Bu sayede ana ekran üzerinden sıklıkla oynanan oyunlara ulaşmak daha kolay hâle geliyor. Yeni ana ekran tasarımının testleri Xbox Insider programının Alpha ve Alpha Skip halkasında devam ediyor. Xbox One’ın ana ekranını konsolun çıkışından bu yana birkaç kez elden geçiren Microsoft, başlangıçta hantal olarak değerlendirilen kullanıcı deneyimini iyileştirmeye çalışmıştı.

Microsoft, yeni ana ekran tasarımıyla Cortana ve Xbox One ilişkisine de son veriyor. Bulut tabanlı asistanlara geçiş yapan şirket, kullanıcıların bundan böyle kulaklık üzerinden Cortana ile etkileşime geçemeyeceğini belirtti. Kullanıcılar diledikleri takdirde Xbox One’ı iOS, Android veya Windows’ta bulunan Xbox One Cortana skill’i ile başlatabilecek. Cortana için çizilen yeni yolun daha kurumsal olması, bu ayrılığı biraz daha anlaşılır kılıyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...