Çin Mars keşif aracından gelen video ve sesleri paylaştı

Mars’tan Dünya’ya video gönderebilen tek ülke ABD değil. Çin de Zhurong isimli Mars keşif aracı tarafından kaydedilen video ve sesleri kamuoyuyla paylaştı. Paylaşımlarda hem iniş hem de ilk yerleştirme anının görüntü ve sesleri yer alıyor. Bir panorama görüntü de Zhurong’un iniş noktasından yaklaşık 236 metre uzaklaştığını gösteriyor.

Zhurong’un kaydettiği sesler de NASA’nın Perseverance isimli uzay aracının kaydettiklerinden farklı değil. Kulaklar bir uzay senfonisi duymuyor. Genelde mekanizma sesleri ve çıkış rampasındaki tekerlek sesleri kulaklara geliyor.

Mars’ın ince atmosferi de gelen sesleri etkilemişe benziyor. Ancak Mars’tan pek fazla ses gelmediğini ve bu nedenle de NASA’nın paylaşılacak sesler konusunda pek seçici olamadığını belirtmek gerekiyor.

Çin tarafından paylaşılan Mars görüntülerinin her şeyin ötesinde bir tür “övünme hakkı” verdiği söylenebilir. Çin’in başka bir gezegene gönderdiği ilk bağımsız görev olan Zhurong’un başarılarının tüm detaylarının paylaşılması da doğal görünüyor. Mars keşif çalışmalarının da son birkaç yıldır değiştiğini ve artık fotoğraftan daha fazla detay paylaşmak gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...