Çin Mars görevinden ilk fotoğrafı paylaştı

Çin, gezegenler arası keşif çalışmalarında önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. The Guardian’ın haberine göre; Çin, Tianwen-1 isimli uzay aracı tarafından gönderilen ilk Mars fotoğrafını paylaştı.

Siyah-beyaz Mars fotoğrafı, gezegenden 2.25 milyon kilometre mesafeden çekildi. Daha önce başka uzay araçları, Mars’ın çok daha detaylı fotoğraflarını çekmişti. Dolayısıyla bu fotoğraf yeni bir şey sunmuyor. Ancak Çin’in Mars’a bir uzay aracı gönderebileceğini göstermesi, bu fotoğrafa ekstra bir önem kazandırıyor.

Uzay aracının 10 Şubat itibarıyla Mars’ın yörüngesine girmesi planlanıyor. Hesaplamalara göre; Tianwen-1, Mars’ın Ütopya havzasına 2021’in mayıs ayı itibarıyla iniş yapacak.

Çin ilk olarak 2011’de Rusya’nın yardımıyla bir Mars görevi planlamış, ancak bu görev başlatılamamıştı. ABD, Rusya ve Avrupa Uzay Ajansı da Mars yolculuğu için çalışsa da, kızıl gezegene özellikle insanlı yolculuk yapmanın bir hayli zor olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Tianwen-1 Mars’a başarılı şekilde iniş yaptığı takdirde Çin’in diğer uzay projeleri konusundaki iddiasını da artıracak gibi görünüyor. 2022 itibarıyla yörüngeye yeni bir uzay istasyonu yerleştirmek bu projeler arasında yer alıyor.

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun