Çin’in Mars yolculuğu başladı; Tianwen-1 başarıyla fırlatıldı

Mars yüzeyine inmeye çalışacak uzay aracı da taşıyor

Çin Mars’a yönelik ilk büyük gezegenler arası misyonunun başlangıcını başarıyla gerçekleştirdi. Fırlatılan roket, yedi ay sürecek uzay yolculuğunun ardından Kızıl Gezegen’e ulaşacak. Bu gerçekleştiği takdirde ise Çin, Mars yüzeyine bir araç indirmiş ve onu kontrol eden ikinci ülke olacak.

Tianwen-1 olarak adlandırılan Mars görevi bir yörünge aracı, bir iniş aracı ve bir de yüzey aracından oluşuyor. Bu üçlü 23 Temmuz’un erken saatlerinde Çin’in Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Tesisi’nden, Long March 5 roketiyle birlikte fırlatıldı. Long March 5, Çin’in en güçlü roketlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Bu görevle birlikte bu tarz bir roketle dördüncü kez fırlatma gerçekleştirildi.

Kızıl Gezegen’e ulaşan üç uzay aracı birlikte çalışarak Mars’ın jeolojik yapısı hakkında bilgiler toplayacak ve gezegenin altında nelerin yattığını öğrenecek. Yörünge aracı yukarıdan Mars’ı görüntüleyip haritasını çıkaracakken iniş aracı ve yüzey aracı ise Mars’ın yüzeyine inmeye çalışacak. Yüzeye inmeye başardıkları takdirde iniş aracı bir aktarım platformu gibi işleyecek ve yüzey aracının Mars arazisine ayak basması için barındırdığı rampasıyla görevini yapacak.

Şimdiye kadar sadece ABD, Mars yüzeyine bir robot uzay aracı indirmeyi başarabildi. Başka hiçbir devlet bu başarıya erişemedi. Avrupa iki kere Mars’a uzay aracı indirmeyi denese de ikisinde de başarılı olamadı. Sovyetler Birliği 1971’de Mars 3 adlı uzay aracını yüzeye indirmişti, ancak bu araç 20 saniyelik iletişimin ardından beklenmedik şekilde sessizliğe gömüldü.

Eğer Çin’in iniş görevi başarılı olursa, NASA’dana başka şimdiye kadar hiçbir kuruluşun gerçekleştiremediği bir işi gerçekleştirmiş olacak. Aynı zamanda ülkenin küresel uzay topluluğu içindeki konumu da yükselecek.

Aslında Tianwen-1, bu yaz Mars’a yönelik olarak başlatılan ikinci yolculuk oluyor. Birleşik Arap Emirlikleri de 19 Temmuz tarihinde ilk gezegenler arası görevinin başlangıcını yapmıştı. Mars yörüngesinde görev yapacak bu araca Hope, yani Umut adı verilmişti. Bu araç gezegenin hava koşulları üzerinde çalışma yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Virgin Galactic uzay turizmi planlarını 2022'nin sonuna erteledi

Bu arada NASA da 30 Temmuz tarihinde yeni Mars aracını uzaya fırlatacak. Perseverance (Azim) adını taşıyan bu araç Mars’ta geçmiş yaşamın izlerini arayacak. Aynı zamanda Mars yüzeyinden toprak örnekleri toplayacak. Eğer bunlar bir şekilde dünyaya dönmeyi başarırsa, bilim insanları örnekler üzerinde çalışmalar yapacak.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun