Chromecast 2 yeni bir görünüm ve modern Wi-Fi desteğiyle geliyor

google-chromecast-2-290915

Google’ın bugün San Francisco’da düzenlediği etkinlikte yeni Nexus 5X ve Nexus 6P ile birlikte bir de Chromecast cihazı tanıtması bekleniyordu. Ancak Google karşımıza bir yerine iki yeni Chromecast cihazıyla çıktı. Bunlardan bir tanesi video yayınına odaklanan ikinci nesil multimedya aygıtı, diğeriyse 3.5 mm. kulaklık jakına sahip herhangi bir cihaza takılan ve ona kablosuz müzik yayın yetenekleri ekleyen Chromecast Audio aygıtı.

2013’te piyasaya çıkan birinci nesli gibi, ikinci nesil Chromecast de TV’nin arkasına HDMI portu aracılığıyla bağlanıyor; Chromecast mobil uygulamasından veya başka uygulamalardan TV ekranına içerik yayını veya yansıtması yapıyor. İlk ürün gibi, ikinci nesil Chromecast de 35 dolarlık ABD fiyatına sahip. Bu, onu Apple ve diğer şirketlerin ürünlerine göre fiyat açısından daha avantajlı yapıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=yX6Kkq7hPJY

Ancak yeni video yayın cihazının dikkat çekici yenilikleri ve yükseltmeleri bulunuyor, bu da onu Chromecast tutkunlarının üstünde fazla düşünmeen terfi edecekleri bir cihaz hâline getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Helium ile ilgili merak edilenler için özel canlı yayın

Öncelikle ikinci nesil Chromecast yeni bir görünümle geliyor, hem estetik hem de işlevsellik açısından. Yeni Chromecast artık bir parmak USB aygıtına benzemiyor, onun yerine yuvarlak ve diske benzeyen bir plastik cihaz. Uzunca ve bükülebilen bir HDMI kolu var ve bu kol uzayabiliyor. Google, böylelikle Chromecast’in TV’nin arkasından dışa doğru uzatılabileceğini, arkadaki sıkışık port alanında Chromecast’in yanına başka cihazların da bağlanabileceğini belirtiyor. Limon sarısı ve açık kırmızı renk seçenekleri klasik siyahın yanında yer alıyor.

google-chromecast-2-290915-2

Google, Chromecast’i modern Wi-Fi yayın standartlarını, diğer bir deyişle 5 GHz 802.11ac’yi desteklemesini de sağlıyor. Cihazın içinde optimize edilmiş Wi-Fi yayın desteği için üç farklı anten bulunuyor, halbuki birinci nesil Chromecast’te sadece tek bir anten vardı. Bu arada Chromecast ekibi yeni Chromecast’in anten yapısının tasarımı için Google OnHub ekibiyle çalıştığına da dikkat çekiyor.

“Fast Play” olarak adlandırılan bir özellik de yeni Chromecst’in özellikleri arasında bulunuyor. Böylelikle Chromecast’in bir video yayın uygulamasının içeriğini önceden yakalaması ve kullanıcının izlemek isteyebileceğini düşündüğü içeriği oynat tuşuna basıldığı anda göstermeye başlaması mümkün kılınıyor. Bu özelliğin teknik detayları, örneğin telefon ile Chromecast’in yazılımı ve video dağıtımında bulunan web servisi arasındaki koordinasyon biraz karmaşık gibi görünse de, sonuç olarak video izlemek için beklemek gerekmeyecek gibi görünüyor.

Google, şimdi Chromecast üzerinden yayını destekleyen binlerce uygulamanın olduğunu söylüyor. Başlangıçta sadece bir elin parmaklarının sayısı kadar uygulamanın desteklendiği düşünülünce, platformun nereden nereye geldiği ortaya çıkıyor. Chromecast uygulamasının kendisi de toptan yenilemeden geçiyor. Şimdiye kadar Chromecast uygulamasında geçirilen zaman çok azdı, ancak Google şimdi Chromecast uygulaması içindeki keşfetme işlevlerini iyileştirdi. “What’s On” adı verilen bölümde kullanıcının telefonuna indirdiği video yayın uygulamalarındaki popüler içerikleri gösteriyor.

İkinci nesil Chromecast’in 4K içerik desteğine sahip olmaması, 4K TV sahiplerini biraz üzecektir. Ancak Google şu an için 4K desteğini Android TV ile sunmaya odaklanmış durumda.

 

Google’ın TV ürünlerinin yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı Rishi Chandra, Google’ın 2013 yılında Chromecast’i çıkardıktan bu yana küresel çapta 20 milyon Chromecast satışı gerçekleştirdiğini kaydetti. Google yeni Chromecast’lerle birlikte bu sayıyı daha da yukarı çıkarmayı amaçlıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...