Bu gizli özellik ile Chrome yer imlerinizde kolaylıkla arama yapın

chrome

Chrome kullanıyorsanız ve yer imleri içinde de düzensiz şekilde kaydedilmiş birçok web sayfası bilgisi varsa, internet tarayıcısının geçtiğimiz günlerde çıkan yer imleri yöneticisi sayesinde bunu daha düzenli bir hâle getirebilirsiniz. Bu noktada bir iki küçük hile size yardımcı olacaktır.

Bunlardan bir tanesi yer imlerine alınmış sayfaları doğrudan internet tarayıcısının en tepesinde yer alan adres çubuğu üzerinden aramak.

Bu özelliği kullanmak için ne yapmanız gerekiyor? Özelleştirilmiş arama motoru özelliği Amazon, Wikipedia ve hatta Gmail gibi servisleri varsayılan arama motoru yerine atama fırsatı veriyor. Üstteki menü çubuğundan Tercihler’i seçerek veya adres çubuğuna doğrudan chrome://settings/ yazarak Chrome Ayarları sayfasını açın. Ara başlığı altında bulunan Arama motorlarını yönet… düğmesine tıklayın. Açılan pencerede sayfanın en altına kaydırın, Yeni Arama Motoru bölümüne Yer İmleri, Anahter kelime kutucuğuna cb veya benzeri bir kısayol terimi yazın. Sorgu yerini gireceğiniz kutucuğa da aşağıdaki satırı yapıştırın:

 chrome://bookmarks/#p=/me&hl=tr&q=%s 

Daha sonra Bitti butonuna tıklayın ve internet tarayıcısına geri dönün. Adres çubuğuna gidin, anahtar kelime kısayol terimini yazın, daha sonra boşluk tuşuna basarak anahter kelimenizi yazın. Böylelikle istediğiniz yer imine daha kolay ulaşacaksınız.

İLGİLİ HABERLER