Teknoloji

Chrome 110 sürümüyle birlikte bellek ve enerji tasarruf modları açıldı

chrome 110
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Google, Chrome masaüstü web tarayıcısının en son sürümünü çalıştıran cihazlarda pil ömrünü ve bellek kullanımını iyileştirmek için tasarlanmış optimizasyon özelliklerini yayınladı. Chrome’un yeni Enerji Tasarrufu ve Bellek Tasarrufu modları ilk olarak geçen yıl aralık ayında Chrome 108’in dağıtıma çıkmasıyla birlikte duyurulmuştu. Android Police‘in belirttiği gibi, iki optimizasyon aracı Mac, Windows ve Chromebook’lar için Chrome 110 masaüstü sürümlerinde dünya çapında kullanıma sunulmaya başlıyor.

Bellek Tasarrufu modu, daha yoğun görevler için RAM’i boşaltmak ve daha sorunsuz bir göz atma deneyimi oluşturmak için şu anda kullanılmayan Chrome sekmelerini erteliyor. Çok fazla sekmeyle çalışıyorsanız endişelenmeyin, çünkü bu etkin olmayan sekmeler hâlâ görünür durumda ve kaldığınız yerden devam etmek için herhangi bir zamanda yeniden yüklenebilir. En çok kullanılan web siteleriniz, her zaman mümkün olan en yüksek performansta çalıştıklarından emin olmak için Bellek Tasarrufundan muaf olarak da işaretlenebilir.

Enerji Tasarrufu modu ise, animasyonlar veya videolar üzerinde yumuşak kaydırma gibi görsel efektler gibi gereksiz arka plan web sitesi etkinliklerini benzer şekilde sınırlıyor. Chrome çalıştıran bir cihazın pili yüzde 20 seviyesine düştüğünde veya bir güç kaynağından fişini çektiğiniz andan itibaren devreye girmesini seçebilirsiniz. Google, özelliğin ne kadar enerji tasarrufu sağlayabileceğinden bahsetmedi.

Hem Bellek Tasarrufu hem de Enerji Tasarrufu, Chrome 110 çalıştıran cihazlarda varsayılan olarak etkindir ve sistem ayarlarınızın Performans sekmesine gidilerek istenildiği zaman devre dışı bırakılabilir.

İLGİLİ HABERLER