Jack Dorsey’in yeni sosyal ağı Bluesky’ın iOS uygulaması App Store’da yerini aldı

google news abone ol

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, 2022’nin mayıs ayında mikro blog servisinden ayrılmıştı. Dorsey o günden bu yana “merkezsiz sosyal ağ” olarak tanımladığı Bluesky üstünde çalışıyor. Bluesky iOS uygulamasının App Store‘da yerini alması, Dorsey ve arkadaşlarının hazırlıklarda ciddi bir mesafe kaydettiğini gösteriyor. Ancak sosyal ağa giriş için hâlâ bir davetiye almak gerekiyor. Bu bilgi uygulamanın App Store’daki sayfasında da veriliyor.

Twitter’a rakip olması beklenen Bluesky’ın internet sitesinde hâlâ sosyal ağ hakkında detaylı bilgiler bulmak mümkün değil. Kullanıcılar sadece e-posta adreslerini girerek bekleme listesine kaydolabiliyor. Bu durum Bluesky’ın App Store sayfası sayesinde biraz değişiyor. Ekran görüntülerine bakıldığında kullanıcıları Twitter’ın sadeleştirilmiş bir versiyonunun beklediği görülüyor.

Bluesky’ın temelinde AT isimli protokol bulunuyor. AT, Mastodon’un temelindeki merkezsiz protokol ActivityPub’la benzerlikler taşıyor. Mastodon da Twitter’ın önemli alternatifleri arasında sayılıyor.

Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasıyla birlikte atılan kimi adımlar bazı kullanıcıları küstürmüş ve alternatif arayışlarına yöneltmişti. Üçüncü taraf uygulamaların API erişiminin kesilmesi, bazı özelliklerin Twitter Blue aboneliğine özgü tutulması kullanıcıları küstüren adımlar arasında yer alıyor.

Bluesky iOS uygulamasının çıkışı önemli bir işaret veriyor

Küskünlerin sayısının artması, Twitter’a alternatif teşkil eden platformların potansiyelini kuvvetlendiriyor. Bluesky da Jack Dorsey’in varlığıyla bu alternatifler arasında öne çıkıyor. Bluesky iOS uygulamasının gelişi, yakında servisin kapılarını tüm kullanıcılara açacağının sinyali olarak değerlendirilebilir.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER