Bitcoin uzun zaman sonra 30 bin doların altında; işte esas nedeni

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve bunun gibi diğer birçok kriptopara birimlerinde değer kayıpları sürüyor. Bitcoin’in dolar karşısındaki değeri yılbaşından bu yana ilk kez 30 binin altına indi. CNET’in haberine göre, Dogecoin yüzde 30’dan fazla düşüşle 17.6 sente düştü. Bu, nisan ayında 70 sente kadar çıkan kriptopara için büyük bir düşüş anlamına geliyor. Bitcoin ise yüzde 10’dan fazla bir düşüşle 29 bin 500 dolara gerilerken, Ethereum yüzde 15 değer kaybetti.

Ether’in düşüşü, çoğu Ethereum blok zincirinden inşa edilmiş ve değerlerinin bir kısmı Ether madeni paralarında ağırlıklı olan binlerce altcoini etkiledi. Bir kriptopara borsası olan Coinbase’e göre tüm piyasa şu anda yüzde 12 düşüş eğiliminde bulunuyor. Peki, kriptopara birimlerinde yaşanan bu düşüşün temel nedeni nedir?

Sebep bir kez daha Çin. Mayıs ayında Çinli yetkililer, finans şirketlerinin kriptopara birimlerinin madenciliğine ve satışına aktif olarak yardım etmesini yasaklayan eski bir yasağı yeniden onaylamıştı. Bu, büyük bir düşüşe neden olmuştu, ancak kriptopara uzmanları, yasağın yeni bir şey olmadığını, 2013’te çıktığını ve ardından seyrek aralıklarla uygulandığını söylemişti.

Ne var ki, pazartesi günü Çin tarafından yapılan hamleler, yasanın çok daha ciddi bir şekilde uygulanacağını gösterdi. South China Morning Post‘un haberine göre, Alipay gibi önemli bankalar ve finansal hizmetler şirketleri, Çin merkez bankasının yaptığı ve kendilerine kriptopara ticaretini engellemelerinin söylendiği bir toplantıya katıldı. Bu, bölgesel yetkililerin Sichuan’daki 26 maden işletmesinin kapatılması emrini vermesinden günler sonra geldi.

Çin Merkez Bankası web sitesinde yaptığı açıklamada, “Sanal para birimi işlemleri ve spekülatif faaliyet, ekonominin ve finansal sistemin normal düzenini bozdu.” dedi. “Yasa dışı sınır ötesi varlık transferleri ve kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler risklerini artırıyorlar.”

Kripto para biriminin merkezi olmayan doğası, Çin Komünist Partisi’nin istikrar ve kontrole odaklanana yönetim biçimine aykırı görünüyor. Çin, Bitcoin, Ethereum ve diğer kriptopara uzak durmaya çalışsa da, kendi dijital para birimi olan e-yuan’ı piyasaya sürmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bitcoin ile yakından ilgilenenler, kripto para birimini, 2010 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nde yasaklandıktan sonra hisse fiyatı yükselmeye devam eden Google ile karşılaştırıyorlar. Çin’in kripto para birimlerini kendisine karşı tehlike olarak gördüğünü ve bunun ABD için uzun vadede olumlu bir adım olacağını öne sürüyorlar.

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

Twitter; Spaces, yani Sohbet Odaları'nı ilk olarak Kasım 2020'de, kendi ses merkezli sohbet odaları özelliği olarak, Clubhouse'un başarısını gölgede bırakma girişimi olarak başlatmıştı. Ancak...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun