Birleşik Krallık hükümeti siber saldırı prensiplerini açığa çıkardı

birlesik-krallik-bayrak-090215

Bazı devletlerin siber saldırıları geçerli bir siber güvenlik yöntemi olarak kullandığı biliniyor. Ancak pek çok devlet bu yöntemi kullandığını itiraf etme konusunda gönülsüz davranıyor. Örneğin Birleşik Krallık Devlet İletişim Merkezi (GCHQ) sadece gerekli durumlarda ve yasal çerçeve içerisinde iletişime müdahale edildiğini öne sürse de, Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı, telefon ve PC’lere sızma konusunda izlenen prensipleri kamuoyuyla paylaşarak alışılagelmiş yaklaşımlardan farklı bir tutum izledi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada gerçekleştirilen eylem “cihazlara müdahale” şeklinde tanımlansa da günlük hayatta bu ifadenin karşılığı “siber saldırı” oluyor. Açıklanan prensiplere hem yasal kuruluşların hem de ajanların uyduğu ifade edilirken; siber saldırılardan faydalanma sıklığının, veri korumanın ve yetki geçerliliğinin önemli faktörler olduğunun altı çiziliyor. Bakan James Brokenshire’ın güvenlik için izledikleri yöntemler konusunda mümkün olduğunca açık davranmak istediklerini söylemesi yeni bir dönemin başladığını gösteriyor.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasını gizlilikleri savunan kişi ve kuruluşlara yöneltilen bir zeytin dalı olarak değerlendirmek mümkün. Ancak açıklamanın aynı zamanda savunmaya yönelik bir hamle olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bakanlık yapılan açıklamanın bu yöntemleri müzakereye açmaktan ziyade yöntemleri meşrulaştırmak için gerçekleştirildiğinin altını çizmeyi ihmal etmedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...