Binance likidite krizi yaşayan FTX’i satın alacağını duyurdu

google news abone ol

Hacim olarak dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, hacim olarak üçüncü sıradaki en büyük borsa olan rakip FTX’i satın almak için bir niyet mektubu imzaladı. Satın alma, bir CoinDesk makalesinin, FTX’in bilançosu hakkında spekülasyonlara yol açmasının ardından geldi. Anlaşmanın şartları açıklanmadı.

Niyet mektubu bağlayıcılık taşımıyor ve Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, şirketin satın alma işleminden önce gerekli özeni göstereceğini söyledi. Binance’in satın alma girişimi, CZ’nin geçtiğimiz pazar günü FTX’in FTT “token”ını satacağını söylemesinin ardından geldi ve bu “token”ın değerinde bir düşüşe yol açtı. CoinDesk’in haberine göre bu token, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından da kurulan ticaret firması Alameda Research’ün bilançosundaki en büyük varlıktı.

Pazartesi günü Bankman-Fried, Binance’in sahibi olan CZ’nin “yanlış söylentilerle” FTX’i hedef aldığını söyledi. Salı günü ise Bankman-Fried, “iki borsa arasında ihtilaf olduğuna dair medyadaki söylentilerin” abartılı olduğunu ve Binance’in satın alınmasının birikmiş müşteri para çekme işlemlerini temizlemeye yardımcı olacağını söyledi.

Bu yılın başlarında Bankman-Fried, banka kaçakçılığı tehdidi altında olan iki sorunlu kripto kredi kuruluşu BlockFi ve Voyager Digital’i kurtarmıştı. Ayrıca, ABD’deki ara seçim döneminde 39 milyon dolardan fazla bağışta bulunarak ABD’li meclis üyelerinden destek toplamaya çalıştı. Ne var ki, 2024’e kadar vadettiği 1 milyar dolarlık politik desteğin epey gerisinde kaldı.

Buna karşılık Binance, ABD dahil birçok ülkede düzenleyiciler kuruluşlar tarafından hedef alındı. Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD’deki Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Adalet Bakanlığı Binance’i araştırıyor.

İki şirket arasındaki anlaşma tamamen sonuçlanmadı. CZ, Twitter’da “Bu oldukça dinamik bir durum ve durumu gerçek zamanlı olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

Wall Street Journal‘a göre, insanlar son günden beri Ethereum blok zincirinde FTX’ten 1,4 milyar dolar tutarında çekim yaptı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

Spotify Storylines Gaye Su Akyol’un yeni albümüyle Türkiye’de

Spotify’ın sanatçılar ve hayranları arasındaki bağı her zamankinden daha fazla güçlendiren özelliği Storylines, Türkiye’deki müzikseverlerle buluşuyor. Spotify Storylines, ilk kez, Gaye Su Akyol’un dördüncü...

Twitter’daki genel af için karar verildi, gelecek hafta başlıyor

Twitter'ın sahibi ve CEO'su Elon Musk, yasaklanan hesaplar için sunulacak genel affın gelecek hafta uygulamaya gireceğini söyledi. Bu genel af, CEO'nun söylediğine göre, "yasaları...

ÖNE ÇIKANLAR