Bilgisayar satışlarındaki artış olumsuzluklara rağmen sürüyor

Bilgisayar satışları uzun süre boyunca düşüş trendinde olsa da, COVID-19 salgınının patlak vermesi işleri değiştirmişti. Uzaktan çalışma ve eğitim döneminin başlamasıyla birlikte kişisel bilgisayarlara olan ihtiyaç artmış ve gerileme dönemi sona eren PC pazarı yeniden yükselişe geçmişti. Pazar üst üste altıncı çeyrekte de büyümeye devam ederken, son çeyrekle birlikte geleceğe dair bazı kötü sinyallerin görülmesi dikkat çekiyor.

Geride kalan 1,5 yıllık dönemde hibrit cihazları ve tabletleri kapsamayan dizüstü bilgisayar kategorisi, PC pazarının kurtarıcısı olmuş durumda. Yukarıda da belirttiğimiz gibi pandemi nedeniyle dizüstü bilgisayarlara olan ihtiyaç ve ilgi artarken, ofislere ve okullara dönülmesine rağmen bu artış devam ediyor. PC satışları, 2021’in üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.9 oranında arttı.

Pazar araştırma şirketi IDC, bazı olumsuzluklara dikkat çekmeyi ihmal etmiyor. Satışların yavaşladığı ve azalabileceğini belirten şirket, bunun nedenleri konusunda da bilgi verdi. PC pazarının bir anda büyümesi, yaşanması beklenen düşüşün de faktörlerinden biri olacağa benziyor. Satışların artmasına bağlı olarak bileşen ihtiyacı da artarken, dünya genelinde çip üretiminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle cihaz üretiminin yavaşladığı belirtiliyor.

Bilgisayar satışları artsa da, tüm üreticiler için iyimser bir tablo çizmek pek mümkün görünmüyor. İlk beşteki şirketler yerlerini korurken, pazar lideri Lenovo’nun payında küçük bir düşüş yaşandı. Dell ise satışlarını yıllık bazda yüzde 26.6 oranında artırmayı başardı.

IDC, pazarın geleceği için de pek iyimser görünmüyor. Tedarik ve envanterin hâlâ talebin arkasında kaldığı belirtilirken, bileşen tedariğinde yaşanan sıkıntıların ne zaman çözüleceğinin hâlâ bilinmemesi de kafaları karıştırmayı sürdürüyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun