Avrupa Birliği Mahkemesi Skype isminin yayıncı Sky’ın ismine benzer olduğuna karar verdi

skype-logo-buyuk

Avrupa Birliği Mahkemesi, Microsoft’un çevrim içi sesli ve görüntülü sohbet servisi Skype’ın logosunun ve isminin yayın şirketi Sky’ın logosu ve ismine “fazlasıyla” benzediği hükmüne vardı. Mahkeme kararı, Microsoft’un Skype ismini ve logosunu kullanarak Avrupa’da bir ticari marka kaydettirmesini engelliyor.

Microsoft, Avrupa’da Sky ile ticari marka kullanımı yüzünden yine karşı karşıya gelmişti. Bundan iki yıl önce Sky’ın alt şirketlerinden BSkyB’nin açtığı davanın ardından Microsoft, bulut depolama servisi SkyDrive’ın adını OneDrive olarak değiştirmek zorunda kalmıştı.

Microsoft tarafından yapılan açıklamada iki marka arasında bir kafa karışıklığı olmadığı ve karara itiraz edileceği belirtildi. Şirket mahkeme kararı nedeniyle herhangi bir isim değişikliğine gitmek zorunda olmadığının da altını çizdi. Ancak isim değişikliğinin olmaması, Microsoft’un Avrupa’da Skype markasını kullanmak adına Sky’a telif ödemek zorunda kalabileceği gerçeğini değiştirmiyor. Sky’ın marka konusunda yaptığı mahkeme başvurusunun 2005 yılında gerçekleştirildiğini belirtmekte fayda var.

İLGİLİ HABERLER