Avrupa Birliği Google’dan Rus devlet medyasına yönelik yeni yaptırım istiyor

Avrupa Birliği Google’dan Rus devlet medyasına ait internet sitelerinin AB sınırları içinde yapılan aramaların sonuçlarından çıkarılmasını istedi. The Washington Post’un haberine göre, Google bu talebi içeren mektubu devlet talepleri veri tabanına yükledi. Mektupta RT ve Sputnik’e AB ülkelerinde getirilen yayın yasağının arama motorlarını ve internet şirketlerini kapsamasına ilişkin teknik bilgiler veriliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekatının başlamasından kısa bir süre sonra Avrupa Komisyonu, Rusya’nın devlete bağlı medya kuruluşlarına yönelik yasak kararını açıklamıştı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bu karar sayesinde Putin’in savaşı meşru göstermek için söylediği yalanların yayılmasının engelleneceğini belirtmişti.

Bu kararın internet şirketlerini nasıl etkileyeceği ilk başta anlaşılamasa da; Facebook, Twitter ve TikTok gibi internet şirketleri kısa süre içinde harekete geçmiş ve Avrupa’da RT ve Sputnik’e yasak getirmişti. Google’ın açıkladığı yaptırımlar ise bu yayın organlarının YouTube kanallarıyla sınırlı kalmıştı.

Avrupa Birliği Google'dan Rus devlet medyasına yönelik yeni yaptırım istiyorGoogle’dan henüz konuyla ilgili olarak bu açıklama gelmiş değil. Ancak The Washington Post’un haberinde “Russia Today” terimi için Avrupa Birliği içinde yapılan aramalarda sonuç gösterilmediği belirtiliyor. Fransa’daki bir takipçimizden aldığımız bilgiler de, Google aramalarının sonuçlarından RT ve Sputnik’e ait bağlantıların kaldırıldığını doğruluyor.