Avast kullanıcıları dikkat; internet aktiviteleriniz izleniyor

Popüler antivirüs yazılımlarından bir tanesi olan Avast Antivirus’ün anonim kullanıcı internet kullanım verisini Jumpshot adlı bir iştirake sattığı ortaya çıktı. Bir kullanıcı Avast’ı bilgisayarına yüklediğinde, bir lisans anlaşmasını onaylaması isteniyor. Hemen her uygulamada böyle bir metin karşımıza çıkar ve derinlemesine okumadan onaylar geçeriz. Avast’ın sözleşmesinde kullanıcının verisinin anonim hâle getirmesi ve eğilim ölçümlemeleri amacıyla üçüncü taraflarla paylaşmasına izin veren bir madde bulunuyor.

Avast Jumpshot’ı 2013’ün ortalarında satın almıştı. O zamanlar Jumpshot’ın öncelikli hedefi olarak istenmeyen ve zararlı dosyaların bilgisayarlardan temizlenmesi olarak açıklanmıştı. Şimdiyse Jumpshot’ın görevinin çok daha farklı hâle geldiğini görüyoruz.

Slashgear sitesi, Avast’ın temel paketini Avast’ın resmi web sitesinden indirip bu veri takip durumunun hâlâ geçerli olup olmadığını kontrol etmiş. Test ettikleri yazılımlardan bir tanesi temel macOS uygulaması olmuştu. En son 1 Nisan 2019 tarihinde güncellenmiş olan lisans sözleşmesinde “Ayrıca, Satıcı’nın veya Tedarikçi Grubunun bir üyesinin trend analizi için anonimleştirilmiş ve üçüncü taraflarla birleştirilen Verileri paylaşabileceğini de kabul edersiniz.” şeklinde Türkçeleştirebileceğimiz bir madde bulunuyormuş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Android 12 Beta 2 sürümüyle eklenen yeni kablosuz kontrolleri

Motherboard by VICE tarafından verilen bir haberde ise, Jumpshot’tan ele geçirilen bir iç belge yayınlandı. Bu belge Avast’tan lisans sözleşmesi sayesinde alınan verinin başkalarına satıldığını gösteriyor. Söz konusu belgede Avast’ın “freemium” iş modeli kullandığını ve yükleme sırasında kullanıcılara, onların internet kullanım verilerini anonim bir şekilde toplama ve paylaşma izni için istekte bulunduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Windows 11 ile gelecek yeni duvar kağıtları görüldü

Kullanıcının verilerini “kayıt olma” sistemi ile anonim olarak paylaşmasının istenmesi önerisi, her kullanıcının Lisans sözleşmesinin tamamını okuduğu fikrini varsayıyor. Ne var ki bu, lisans sözleşmesi metninin derinliklerine gömülmüş bir sözün ötesinde, ayrı bir ekrana sahip değil.

Yazılım bir kere yüklendikten ve çalışmaya başladıktan sonra, veri toplama işlemini kapatmayı sağlayan bir seçenek bulunuyor. Uygulama içinde bulunan Tercihler bölümünün açılması, daha sonra Gizlilik bölümüne girilerek üçüncü taraf satıcılarla veri paylaşımı seçeneğinin kapatılması gerekiyor.

2019’un sonlarında Avast, tarayıcı uzantıları yoluyla Chrome, Firefox ve Opera üzerindeki internet trafiğini izlerken yakalanmıştı. Bunun ortaya çıkmasının ardından her bir internet tarayıcısı Avast’ın eklentisini kendi resmi uzantı mağazalarından çıkarmıştı.

Avast hangi kullanıcı verilerini topluyor?

2020’nin başlarında ortaya çıkan, Motherboard ve PCMag ile paylaşılan belge ise Avast’ın Jumpshot adlı iştirakini kullanarak kullanıcılar şüphelenmeden veri topladığını ve bunları büyük şirketlere sattığını gösteriyor. Geçmiş, mevcut ve potansiyel müşterilerin arasında Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Sephora, Home Depot, Condé Nast, Intuit ve bunun gibi şirketler de sayılıyor.

PC Mag’e göre, anonim web verileri geriye dönük işlenerek her bir Avast kullanıcısına tek tek bağlanabilir. Avast, kendi dokümanlarına göre her şeyi takip edebiliyor: Kullanıcıların neleri aradıkları, belirli bir ürün ve marka ile nasıl etkileşim kurduğu, neleri satın aldığı da toplanan veriler arasında bulunuyor. İşte Avast’ın takip ettiği verilere bazı örnekler:

? Google aramaları
? Amazon mağaza görüntülemeleri
? Giysilere ait banner reklam tıklamaları
? Instagram görüntülemeleri
? Görüntüleme ve tıklamaların tam zaman ve saati
? Bir Facebook sayfasını ziyaret ettiğiniz saatler
? eBay’den satın alınan ürünler
? PornHub ziyaret saatleri, arama terimleri, video görüntülemeleri

Yukarıda verdiğimiz örnekler sadece muhtemel veri örneklerinin küçük bir kısmını oluşturuyor. Bir kişinin internet üzerinde sıklıkla ziyaret ettiği siteler Avast tarafından otomatik olarak takip ediliyor.

Avast sizi bir web sitesi veya ayrı bir tarayıcı uzantısı yerine masaüstü bilgisayarınız üzerindeki yazılım aracılığı ile izlediği için, tüm internette gezinme verisine aynı biçimde davranıyor. Bazı web sitelerinin diğerlerine göre daha fazla veri puanı oluyor. Örneğin bir mağazanın bir fotoğraf galerisine göre daha farklı verisi bulunuyor. Ancak tüm bunlar Avast tarafından takip edilebiliyor.

Avast verileri Avast yazılımı bir bilgisayarda kaldığı süre boyunca aynı kalacak tek bir kimlikle saklanıyor. PCMag’in belirttiğine göre, kullanıcının bir tıklaması aşağıdaki gibi saklanıyor:

Device ID: abc123x Date: 2019/12/01 Hour Minute Second: 12:03:05 Domain: Amazon.com Product: Apple iPad Pro 10.5 ? 2017 Model ? 256GB, Rose Gold Behavior: Add to Cart

Avast yazılımı nasıl kaldırılır?

Windows kullanıcıları Avast’ı kaldırmak için şu yolu takip edebilirler: Windows Başlat düğmesine sağ tıklayın, Uygulamalar ve Özellikler seçeneğini tercih edin. Avast Antivirus yazılımını listeden bulun ve Kaldır seçeneğini tercih edin.

Bundan sonra karşınıza çeşitli kaldırma ekranları çıkacak, bunların hepsine onay verdikten sonra Avast yazılımı kaldırılacaktır. Antivirus yazılımını kaldırdığınız için tehditlere karşı daha korunmasız olacaksınız, ancak Avast’ın alternatifi olan yazılımları yükleyebilirsiniz.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Facebook podcast özelliğini gelecek hafta kullanıma sunacak

Facebook duyurusunu daha önce yaptığı podcast özelliğini önümüzdeki hafta itibarıyla kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada, podcast özelliğinin dağıtımının 22 Haziran itibarıyla başlayacağı belirtildi. Podcast...

İstanbul metro seferlerinde internet erişimi geliyor

Yakın zamanda özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Dr. Taylan Yıldız tarafından dile getirilen İstanbul metrolarında internet erişiminin sağlanması talebi nihayet karşılık buluyor. Anadolu...

COVID-19 aşı randevusu yaş sınırı 35’e iniyor

Milyonlarca doz BioNTech aşısının Türkiye'deki aşı stoklarına girmesiyle birlikte ülkemizdeki COVID-19 aşılama çalışmaları da hız kazandı. Geçen hafta çarşamba günü aşı randevusu yaş sınırının...

Android telefonlarında telefon arama geçmişi silme işlemi nasıl yapılır?

Android telefon kullanıcıları yaptıkları, aldıkları veya cevaplamadıkları aramaların listesini kolayca kontrol edebilirler. Her ne kadar marka, model ve kullanıcı arayüzüne göre Telefon uygulamalarının düzeni...

Huawei MateBook D15 i3 modelinde geçerli 300 TL indirim fırsatı

Huawei'nin geçtiğimiz günlerde Türkiye'de satışa sunduğu yeni dizüstü bilgisayar modeli Huawei MateBook D15 i3 modeli için Huawei Online Mağaza'da geçerli bir indirim fırsatı var....

Spotify Greenroom ile Clubhouse’a rakip oluyor

Spotify, Greenroom adını taşıyan canlı ses uygulamasını iOS ve Android'de kullanıcılarla buluşturmaya başlıyor. Clubhouse'a rakip olarak geliştirilen Greenroom, Spotify'ın sosyal medya alanındaki ilk denemesi...

Windows 11 ile gelecek yeni duvar kağıtları görüldü

Windows 11 ile ilgili detaylar dün sızmıştı. Bu sayede Microsoft'un bir sonraki büyük Windows sürümü için planladığı bazı kullanıcı arayüzü değişikliklerine daha yakından bir...

Google’ın duyurduğu, bu yaz Android telefonlara gelecek 7 yeni özellik

Android 12, 2021'in sonlarına doğru gelecek ve Google'ın mobil işletim sisteminin görünümünü ve verdiği hissi yenileyecek. Ancak bir sonraki büyük güncelleme dağıtıma çıkmadan önce...