Teknoloji

Apple’ın patentleri Apple Watch Series 8 için ipuçları veriyor

apple watch series 7 inceleme 8

Apple’ın yaptığı patent başvuruları, şirketin Force Touch teknolojisinde yeni nesle geçmeye hazır olduğunu gösteriyor. Bu teknolojinin Apple Watch Series 8, iPhone 14 veya yeni nesil AirPods’ta kullanılması muhtemel görünüyor.

Şirketin ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne yaptığı başvuruları, PatentlyApple sitesi ortaya çıkardı. Patent dosyasında kuvvet basınç sensörlerinden ve bu sensörlerin Apple markalı cihazlardaki olası kullanım senaryolarından bahsediliyor.

Patentlerden biri, kuvvet sensörlerinin küçük cihazlarda kullanımına odaklanıyor. Burada da akıllara Apple Watch ve AirPods gibi ürünler geliyor. Patent dosyasındaki bir çizimde Apple Watch, basınç hassasiyetine sahip bir yan tuşla görülüyor. Şirket bu sayede Series 8’de ekstra fiziksel tuş eklemeden daha çok özellik sunabilir.

Bir diğer patent ise akıllı kayışlardaki basınç sensörleriyle ilgili. Bu sensörlerle kan basıncı ve nabız dalga hızını ölçmenin mümkün olacağı belirtiliyor. Apple’ın Apple Watch’ta kan basıncını ve kandaki şeker seviyesini ölçmek gibi daha çok özellik sunmaya hazırlandığı bir süredir konuşuluyor. Şirketin bu hazırlıklarının Apple Watch Series 8’e yetişip yetişmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Apple’ın patentlerinden biri de mikroelektromanyetik sıvı basınç sensörlerinin MacBook’ların izleme dörtgeninde veya iPhone’un ekranında “küçük veya kademeli” kuvvet değişikliklerini algılamak amacıyla kullanılabileceği belirtildi.

Bahsi geçen özelliklerin Apple’ın ürünlerinde kullanımının garanti olmadığını hatırlatmakta fayda var. Apple Watch Series 8, iPhone 14 ve yeni AirPods gibi Apple ürünlerinin sonbaharda kullanıcıların karşısına çıkması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER