BilimDosya

Apple Watch’un sağlıklı yaşam ve egzersiz özelliklerine dair 4 yararlı ipucu

apple watch series 7 ön inceleme

Yeni yıl yaklaşırken birçok kişi hayatında yeni hedefler belirlemeye ve sağlık rutinleri uygulamaya karar veriyor. Apple, Apple Watch’un farkındalık, aktivite ve uyku alışkanlıklarınızda yapacağınız yeniliklere destek olacağını düşündüğü 4 yararlı ipucunu paylaşıyor.

Farkındalık

apple watch farkındalık

Kullanıcılar, gün içinde farkındalığa ayırabilecekleri küçük anlar bulmayı her zamankinden daha fazla önemsiyorlar. Apple Watch’taki Farkındalık uygulaması, gün içinde bu anları yaratmak için Nefes ve Düşünme olmak üzere iki farklı deneyim sunuyor.

Düşünme, dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde bir dakika kadar kısa bir zaman ayırarak odaklanabileceğiniz bir farkındalık deneyimi yaşatıyor. Kullanıcılar, her seansta kendilerini olumlu bir zihniyete davet eden benzersiz ve incelikle düşünülmüş bir kavram üzerine düşünmeye yönlendiriliyor. Örneğin, kullanıcılara “Yakın zamanda kendinizi sakin hissettiğiniz bir anı hatırlayın. O duyguyu bu ana taşıyın.” veya “Sizi mutlu eden bir şeyi düşünün ve bunun sizi neden bu kadar mutlu ettiğini anımsayın.” gibi mesajlar gösterilebiliyor.

Nefes ve Düşünme deneyimlerinin her ikisinde de, kullanıcıların her seanstan daha fazla yarar sağlamasına yardımcı olacak ipuçları ve etkileyici animasyonlar sunuluyor.

Headspace, Calm, Endel, Ten Percent Happier ve Meditopia gibi üçüncü taraf uygulamaları da doğrudan Apple Watch’ta farkındalık ve rahatlama deneyimleri sunuyor.

Odak

apple watch odak

Odak, kullanıcıların dikkat dağıtan unsurları azaltıp yaptıkları şeye odaklanmak istedikleri anlara yönelik güçlü bir araç seti olarak nitelendiriliyor.

Apple Watch kullanıcıları, bildirimleri o anda yaptıkları işe göre filtreleyebiliyorlar. Örneğin, yalnızca iş arkadaşlarından ve işle ilgili uygulamalardan gelen bildirimlere izin vermek için çalışma saatlerinde İş Odağı, arkadaşlar ve aile bireyleriyle birlikte geçirilen zamanlarda Kişisel Zaman Odağı ya da kullanıcının antrenman yaparken tamamen egzersizlere odaklanmasını sağlayan Fitness Odağı ayarlanabiliyor.

Odak kullanılırken, Mesajlar uygulamasında diğer kişilere rahatsız edilmek istemediğinizi bildiren otomatik bir durum mesajı gösteriliyor.

Apple Watch ekranını yukarı kaydırarak Denetim Merkezi’ni açın. Ay simgesiyle gösterilen Odak’ı seçin ve sunulan Odak seçeneklerinden birini belirleyin.

Kendinize ait özel bir Odak oluşturmak için: Apple Watch’ta Ayarlar > Odak yolunu izleyin, özelleştirmek istediğiniz odağa dokunun veya yeni odak ekleyin.

Aktivite

apple watch aktivite

Apple Watch yetenekli bir fitness yardımcısı olduğunu kanıtladı. Aktivite uygulaması, fitness ile ilgili önemli uygulamalardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Aktivite uygulamasındaki Aktivite halkaları; Hareket, Egzersiz ve Duruş hedeflerinizi kapsayan günlük aktivitenizi gösteriyor. Ödüller, kişiye özel antrenör ve Aktivite yarışmalarıysa motivasyonunuzu daha da artırmanıza yardımcı oluyor.

Hareket, Egzersiz ve Duruş halkalarınız için aktivite hedeflerini özelleştirin ve fitness yolculuğunuzda ulaştığınız kişisel rekorlar, seriler ve dönüm noktaları karşılığında Aktivite ödülleri kazanın. Örneğin, duruş, hareket veya egzersiz için Mükemmel Bir Hafta ödülünü hedefleyebilir, Yeni Egzersiz Rekorunuzu kırabilir ya da aylık bir yarışmaya katılabilirsiniz.

Apple Watch kullanan arkadaşlarınızın veya aile bireylerinizin fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmalarını sağlamak için Aktivite Paylaşımı’nı etkinleştirin ve onlara, yedi gün süren bire bir Aktivite Yarışmaları gönderin.

Apple Watch, bu sonbaharda sunulan yeni özellik sayesinde şimdi hem fiziksel zindelik hem de hareket farkındalığı konusunda faydalı iki popüler antrenman türünü takip edebiliyor: Tai Chi ve Pilates.  Bu yeni antrenman türleri, kullanıcılara doğru ölçümler sağlamak için özel olarak geliştirilmiş, güçlü ve doğrulanmış kalp atış hızı hareket algoritmalarıyla destekleniyor.

Aktivite uygulaması Apple Watch’ta yer alıyor. iPhone’daki yardımcı Fitness uygulaması ise, Aktivite geçmişinizi ve trendleri gösteriyor.

Apple Watch’ta Antrenman uygulamasına gidip dilediğiniz antrenman türünü seçebilirsiniz.

Uyku

apple watch uyku

Yeterince uyumanız genel sağlığınız için önem taşıyor. Apple Watch’taki Uyku uygulaması, uyku planı ve yatma zamanı rutini oluşturarak uyku hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı oluyor. Apple Watch ayrıca uykuda geçen süre, kalp atış hızı, kanda oksijen ve solunum hızı gibi ölçümleri de takip ediyor.

iPhone’daki Sağlık uygulaması, uyku hedefinizi belirlemenize ve zaman içinde kaydedilen ilerlemeyi izlemenize yardımcı olabiliyor.

Rahatlama özelliği, özelleştirilmiş bir yatma zamanı rutini oluşturmanıza yardımcı oluyor. Yatma zamanı yaklaştığında Kilit Ekranınızda gösterilen rahatlama kestirmelerinizi yönetebiliyorsunuz. Ev uygulamasında özel bir ortam ayarlamak, Apple Music’te rahatlatıcı akustik manzaralar dinlemek veya uykuya dalmadan önce favori meditasyon uygulamanızı kullanmak gibi etkinlikleri kapsayan bir rutin oluşturabiliyorsunuz.

Uyku geçmişinizi, Sağlık uygulamasında yer alan diğer sağlık verilerinizle birlikte görebiliyorsunuz.

iPhone’unuzda Sağlık uygulamasını açın > Uyku’yu Ayarla bölümünde Başlayın’a dokunun, ardından İleri’ye dokunup Uyku Hedefleri, Yatma Zamanı ve Uyanma saatleri, Uyku Ekranı, Rahatlama Kestirmeleri ve İzleme özelliklerini ayarlamak için ekrandaki yönergeleri uygulayın.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER