Teknoloji

Apple çalışma yasası ihlâliyle suçlanan üretim ortağıyla çalışmayı durdurdu

apple pegatron

Apple, kendisi için üretim yapan şirketlerin çalışan hakları konusunda yasa ve mevzuatlara uyup uymadığını yakından takip ediyor. Teknoloji devi çalıştığı üreticilerin en önemlilerinden birisi de Pegatron. Pegatron Apple için en çok iPhone üreten ikinci tedarikçi konumunda. İki şirket Mac ve iPad üretiminde de birlikte çalışıyor.

Pegatron, Foxconn ile birlikte yeni iPhone’ların üretiminin önemli bir kısmını üstlenmişti. Ancak Apple’la Pegatron arasındaki iş birliği askıya alınmış gibi görünüyor. Cupertino merkezli şirket, The Financial Times tarafından yapılan bir haberin ardından Pegatron’la ilgili önemli bir karara vardı. Söz konusu haberde, Pegatron’un Şanghay’daki fabrikasında öğrencileri yasalara aykırı olarak normal süreden fazla ve geceleri çalıştırdığı belirtilmişti.

Çin’de çalışma yasaları, stajyer öğrencileri gece mesaisinde çalıştırılmasına veya fazla mesaiye bırakılmasına izin vermiyor. Öğrenciler, eğitim gördükleri alanların dışındaki alanlarda da çalıştırılamıyor. Apple’ın bu ihlâllerden haberdar olduğu, ancak The Financial Times’ın haberinden sonra harekete geçtiği belirtilirken, şirketten de konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Apple olarak Pegatron’u denetlemeye tabi tutuyoruz. Mevcut durumun düzeltilmesi için gerekli aksiyonlar uygulanana kadar Pegatron, Apple’dan yeni bir iş alamayacak. Denetim mekanizmalarımızın etrafından dolaşmaya kadar giden uygulamalardan Pegatron’daki görevliler sorumludur. Programın denetiminden sorumlu yöneticinin işine Pegatron tarafından son verilmiştir. Öğrenci çalıştırma programları için katı bir denetim ve değerlendirme süreci yürütüyoruz. Pegatron süreçle ilgili olarak evraklarda oynama yaparak Apple’a yanlış bilgi vermiştir.”

Bloomberg’in haberine göre, bu olay başka üreticiler için bir şans olabilir. Apple’ın 2021 model iPhone’ların üretiminde Luxshare Precision Industry Co. ile çalışabileceği söyleniyor.

Pegatron ile olan iş birliğinin askıya alınmasının Apple ürünlerinin tedariğine nasıl bir etki yapacağı merak ediliyor. Bugün de yeni Mac’leri tanıtacak olan Apple’ı satış bakımından hareketli bir dönemin beklediğini belirtmekte de fayda var.

İLGİLİ HABERLER