Manşetler

Apple Mac Pro ve Pro Display XDR profesyonel seviyede özellikler ile geliyor

apple mac pro ve x pro display

Apple’ın daha önce ön gösterimini gerçekleştirdiği yenilenmiş Mac Pro masaüstü bilgisayarını WWDC 2019’da tanıtması bekleniyordu. Beklentiler gerçekleşti ve Apple’ın deyimiyle, Mac’in yeteneklerini sınırlarını sonuna kadar zorlayan profesyonellere yönelik olarak her şeyiyle yeniden tasarlanan çığır açıcı iş istasyonu yepyeni Mac Pro ve dünyanın en iyi profesyonel ekranı Apple Pro Display XDR’ı tanıtıldı.

Maksimum performans, genişletme ve yapılandırılabilirlik için tasarlanan yepyeni Mac Pro, 28 adede kadar iş istasyonu sınıfı Xeon çekirdeğe, devasa 1.5 TB kapasitesiyle yüksek performans gösteren bellek sistemine, sekiz adet PCIe genişletme yuvasına ve dünyanın en güçlü grafik kartıyla birlikte sunulan bir grafik mimarisine sahip.  Apple, çığır açan Apple Afterburner hızlandırıcı kartı da bugün duyurdu. Bu kart, üç adet 8K ProRes RAW videonun aynı anda oynatılmasına olanak tanıyor.

Pro Display XDR, olağanüstü P3 genişlik ve 10 bit renk, 1.600 nit değerinde büyüleyici bir parlaklık, inanılması güç 1.000.000:1 kontrast oranı ve süper geniş görüntüleme açısıyla devasa bir 32 inç Retina 6K ekrana sahip. Üstelik tüm bu teknolojiler çığır açan bir fiyat noktasında sunuluyor.  Yeni Mac Pro ve Pro Display XDR, Apple’ın bugüne kadar profesyonel kullanıcılara sunduğu en güçlü araçlar. Ve profesyonel iş akışlarını sonsuza dek değiştirecekler.

Yüksek işlemci gücü ve bant genişliği 

En iyi CPU performansına sahip olmak isteyen müşteriler için tasarlanan Mac Pro, 28 adede kadar çekirdeğe sahip güçlü Xeon işlemcilere, büyüleyici bir performans ve devasa bant genişliği için 64 adet PCI Express şeride sahip. Bu özellikleriyle Mac Pro, prodüksiyona yönelik render işlemi, aynı anda bir düzine iOS aygıtında yüzlerce sanal müzik aleti çalma veya bir uygulamanın simülasyonunu yapma gibi iş akışları için mükemmel.  Ayrıca işlemcinin her zaman sorunsuz bir şekilde çalışması için 300 W güç ve son teknoloji termal mimariye sahip.

Devasa bellek kapasitesi ve genişletme imkanı

Çok büyük projelerle uğraşan, devasa veri setlerini analiz eden ve aynı anda çok sayıda profesyonel uygulama çalıştıran profesyonel kullanıcılar için Mac Pro, artan ihtiyaçları karşılayabilecek devasa bir bellek kapasitesi sunuyor.  Altı kanallı bir bellek mimarisi ve 12 adet fiziksel DIMM yuvasıyla yeni Mac Pro, devasa 1.5 TB belleğe olanak veriyor. Bu, bugüne kadar bir Mac’te bulunan en büyük bellek olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, bir önceki nesil Mac Pro’nun iki katı kadar, yani sekiz adet PCI Express genişletme yuvası sayesinde, profesyonel kullanıcılar sistemlerini daha önce tek bir iş istasyonunda mümkün olmayan biçimlerde özelleştirebiliyor ve genişletebiliyorlar.

Dünyanın en güçlü grafik mimarisi

3D film animasyonları yapan, 8K sahneleri bir araya getiren ve kompleks 3D ortamlar tasarlayan profesyonel kullanıcılar için grafik performansı şimdi her zamankinden daha önemli.  İşte bu sebeple Mac Pro dünyanın en güçlü grafik kartına ve tek bir sistemde 56 teraflopa kadar grafik performansına sahip.  Çığır açan grafik genişletme mimarisi Apple MPX Modülü, Thunderbolt entegrasyonu ve 500 W’ın üzerinde güç sunarak grafik kartlarında bir ilke imza atıyor. Üstelik MPX Modülü, süper hızlı çalışabilmesi için Mac Pro sistem termalleri tarafından soğutuluyor.

Mac Pro grafik seçenekleri Radeon Pro 580X ile başlıyor.  Mac Pro ilk defa Radeon Pro Vega II’yi kullanıma sunuyor.  Bu grafik teknolojisi, 14 teraflopa kadar işlem performansı ve 1 TB/s bellek genişliği sunuyor. Bu da, tüm GPU’lar arasındaki en yüksek performans anlamına geliyor. Mac Pro aynı zamanda olağanüstü 28 teraflop grafik performansı ve 64 GB belleğe sahip iki adet Vega II GPU’suyla dünyanın en güçlü grafik kartı olma özelliğini taşıyan Radeon Pro Vega II Duo’yu da seçmenize olanak veriyor. Mac Pro’ya aynı anda iki adet MPX Modülü takılabiliyor. Bu sayede müşteriler iki adet Vega II Duo kullanarak 56 teraflop grafik performansı ve 128 GB video belleğiyle büyüleyici bir performans yakalayabiliyorlar.

Çığır açan hızlandırma kartı Apple Afterburner 

Yeni Mac Pro, saniyede 6,3 milyara kadar pikseli dekode edebilen programlanabilir bir ASIC’e sahip Afterburner’ı kullanıma sunuyor.  Afterburner ile kolay okuma amacıyla özgün dosya formatlarının proxy’lere çevrilmesini gerektiren yüksek kalitede kameralar kullanan video kurgucuları şimdi özgün formatları doğrudan kameranın içinden kullanabiliyor ve gerçek zamanlı olarak aynı anda üç adet 8K ProRes RAW video akışını ve 12 adet 4K ProRes RAQ video akışını dekode edebiliyor1 ve bu sayede proxy iş akışlarını gerçek anlamda ortadan kaldırıyor.

360 derece erişim imkanı sunan modüler kasa

Yeni Mac Pro’nun tasarımı, tüm sisteme erişim olanağı vermek için yerinden çıkarılabilen alüminyum kasa ve paslanmaz çelik çerçeveyle başlıyor.  Bu çerçeve modülerlik ve esneklik sağlarken, üzerinde bulunan yumuşak tutma yerleri de Mac Pro’nun stüdyoda kolayca taşınabilmesine olanak veriyor.  Kasa aynı zamanda, hava akışını maksimuma çıkaran ve Mac Pro’nun sessiz çalışmasını sağlayan büyüleyici bir çapraz ızgara desenine sahip.  Ayrıca, kurgu veya makine odalarında Mac Pro’larını rafa monte etmek isteyen müşteriler için raf düzenine yönelik optimize bir versiyon bu sonbaharda kullanıma sunulacak.

Profesyonel iş akışlarını dönüştüren performans

28 çekirdeğe kadar Xeon işlemci, 56 teraflopa kadar grafik performansı ve çığır açan Afterburner kartıyla yeni Mac Pro, profesyonel iş akışlarını dönüştürecek bir performans sunuyor.  Bir dizi profesyonel uygulama geliştirici, daha önce tek bir iş istasyonunda mümkün olmayan inanılmaz sonuçlar alıyor.
Blackmagic Tasarım, ilk defa bir sistemde tamamen CPU ve çoklu GPU ile hızlandırılmış 8K gerçek zamanlı kurgu, efekt ve renk düzeltme imkanı sunuyor.

Avid aynı anda altı adede kadar HDX kart desteği sunabiliyor. Bu da daha fazla IO, daha fazla ses sayısı ve herhangi bir sistemin Pro Tools’da elde edebileceği gerçek zamanlı DSP işleme işlemi için iki kat daha fazla hız sunuyor.

Maxon’un Cinema 4D’si, üç adet NVIDIA Quadro RTX 8000 grafik kartıyla performansı maksimuma çıkarılmış bir Windows iş istasyonuyla karşılaştırıldığında yüzde 20 daha hızlı GPU render performansı sunuyor.

Pro Display XDR: En büyük Retina ekran

20 milyonun üzerinde pikselle 6016 x 3384 Retina 6K çözünürlüğe sahip 32 inç LCD paneliyle Pro Display XDR, Retina 5K ekrana oranla yüzde 40 daha geniş bir ekran alanıyla süper net, yüksek çözünürlüklü bir görüntüleme deneyimi sunuyor.  P3 geniş renk yelpazesi ve 1 milyarın üzerinde renk sunan gerçekçi 10 bit renk teknolojisiyle profesyonel kullanıcılar, gerçeğe çok daha yakın bir görüntüleme deneyimi yaşayabilecekler.

Bu, video ve fotoğraf düzenlemenin yanı sıra 3D animasyon veya renklendirme işleri açısından çok önemli bir özellik.  Pro Display XDR aynı zamanda sektörün en iyi polarizör teknolojisine de sahip. Bu sayede süper geniş, renkleri çok gerçekçi bir şekilde yansıtan eksendışı bir görüntüleme açısı sunuyor ve bu da şimdi çok sayıda insanın gerçeğe çok daha yakın içerikleri aynı anda görüntülemesine olanak veriyor.

Yansıyan ışıkla başa çıkabilmek için Pro Display XDR’da sektörde öncü, yansıma önleyici kaplama bulunuyor, Dilerseniz, düşük yansıma oranı ve daha az parlama için camın nanometre düzeyinde işlendiği nano-texture adı verilen yeni ve inovatif mat seçeneği de tercih edebiliyorsunuz.

Gözümüzün gerçek hayatta görebildiklerini daha iyi yansıtabilmek için Pro Display XDR, yüksek dinamik aralık kavramını bambaşka bir düzeye çıkarıyor.  Pro Display XDR 1.000 nit tam ekran parlaklık ve 1.600 nit maksimum parlaklık üreten geniş bir LED yelpazesine sahip doğrudan arkadan aydınlatma sistemini kullanıyor. Bu da tipik bir ekranın parlaklığını ciddi anlamda aşıyor.  Alüminyum çapraz ızgara desenini ısı giderici olarak kullanan gelişmiş termal sistemiyle Pro Display XDR, 1.000 nit tam ekran parlaklığı süresiz olarak sağlayabiliyor ve böylece daha önce bu çözünürlüğe sahip hiçbir ekranda sağlanamamış bir şeyi başarıyor. Ve olağanüstü 1.000.000:1 kontrast oranıyla görseller en parlak yansıtıcı ışıklı noktalara, çok koyu siyahlara ve aradaki tüm diğer detaylara sahip.

Alüminyum kasasında tüm kenarlara kadar uzanan camı ve 9 milimetrelik dar kenarlarıyla Pro Display XDR son derece işlevsel ve esnek bir tasarıma sahip. Pro Stant’ın, detaylı bir mühendislik ürünü olan kolu ekranın mükemmel bir şekilde dengede durmasını sağlıyor ve neredeyse hiçbir ağırlığı yokmuş gibi hissettiriyor.  Bu da kullanıcıların Pro Display XDR’ı kolayca yerine yerleştirmelerine imkan veriyor. Pro Stant hem eğimi hem de ağırlığı ayarlamayı sağlıyor ve Pro Display XDR’ın portre moduna çevrilmesine de olanak tanıyor. Bu sayede fotoğraf rötuşlama, web sayfası tasarlama veya kod yazma gibi işlemler için mükemmel bir özellik daha sunuyor. Kolayca yerinden çıkarılabilen Pro Stant, istediğiniz yere götürebilmeniz için kolayca hızla takılıp çıkarılabiliyor. Özel montaj gereksinimleri olan profesyonel kullanıcılar için Pro Stant VESA montaj adaptörüyle değiştirilebiliyor.  Pro Display XDR tek bir Thunderbolt 3 kablosuyla büyüleyici 120 milyon piksel deneyimi için altı adede kadar ekranı destekleyen yeni Mac Pro da dahil tüm Mac ürünlerine kolayca bağlanabiliyor.

Yeni Mac Pro ve Pro Display XDR fiyatı ve çıkış tarihi

Yeni Mac Pro $5,999’dan başlayan fiyatlarla ve satışa sunulacak ve sonbaharda sipariş edilebilecek. Pro Display XDR $4,999’dan başlayan fiyatlarla Pro Stand $999’a, VESA Montaj Adaptörüyse $199’a satışa sunulacak.  Tüm ürünler sonbaharda sipariş edilebilecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER