Yeni M2 Ultra Çipi ile Apple Mac Bilgisayarların Sınırlarını Zorluyor

UltraFusion teknolojisi ve inanılmaz bellek kapasitesiyle, Apple'ın yeni çipi M2 Ultra, profesyoneller için performansı yeni bir seviyeye taşıyor.

Apple‘ın yeni nesil teknolojisi M2 Ultra, Mac bilgisayarların performans çıtasını daha da yükseltiyor. Hızlandırılmış CPU ve GPU ile birlikte daha geniş birleşik bellek desteği sunan bu çığır açan çip, yeni Mac Studio ve Mac Pro’yu tarihteki en güçlü Mac masaüstü bilgisayarlar yapıyor.

Apple’ın Çığır Açan M2 Ultra Çipi

M2 Ultra çipi, Apple’ın yeni nesil yongası olan M2 ailesinin yeni üyesi olarak karşımıza çıkıyor. 5 yıldızlı nanometre üretim teknolojisi kullanılan M2 Ultra, Apple’ın çığır açan UltraFusion teknolojisi ile iki M2 Max çipi birleştirerek performansı katlıyor. M2 Ultra çipi, inanılmaz bir 134 milyar transistör içeriyor ve böylece önceki M1 Ultra’ya kıyasla 20 milyar daha fazla transistöre sahip oluyor.

Bu devasa çip, olağanüstü birleşik bellek mimarisi ile 192 GB’a kadar bellek kapasitesini destekliyor. Bu, M1 Ultra’dan %50 daha fazla kapasite anlamına geliyor. Dahası, M2 Ultra’nın bellek bant genişliği, M2 Max’e kıyasla iki kat daha fazla olup, hızı 800 Gbps’ye çıkarıyor.

M2 Ultra, yüzde 20 daha güçlü bir CPU’ya, daha büyük ve yüzde 30 daha hızlı bir GPU’ya ve yüzde 40 daha hızlı bir Neural Engine’e sahip. Ayrıca, iki kat daha yetenekli bir medya motoruna sahip olan M2 Ultra, ProRes hızlandırma performansını ışık hızında gerçekleştiriyor.

UltraFusion Teknolojisi ve Olağanüstü Performans

UltraFusion teknolojisi, çip üzerindeki 10.000’den fazla sinyalle iki M2 Max çipini birbirine bağlıyor, bu da iki çip arasında 2.5 TBps’nin üzerinde düşük gecikmeli bant genişliği olanağı sağlıyor. Bu teknoloji, M2 Ultra çipinin yazılım tarafından tek bir çip olarak algılanmasını sağlıyor, böylece kodları yeniden yazma gerekliliği ortadan kalkıyor.

M2 Ultra’da yer alan 24 çekirdekli CPU, yeni nesil yüksek performanslı 16 çekirdek ve yüksek verimlilikli 8 çekirdekten oluşuyor. Bu da M2 Ultra’yı M1 Ultra’ya kıyasla iki kat daha hızlı yapıyor. Ayrıca, 48 çekirdekli GPU, daha hızlı ve daha güçlü bir grafik deneyimi sunuyor.

Özetle, Apple’ın yeni çipi M2 Ultra, performans, hız ve işlem gücü anlamında bir önceki sürümü olan M1 Ultra’yı kat kat aşarak, Mac bilgisayarların performans beklentilerini yeni bir seviyeye taşıyor.