Apple iWork uygulamalarının çalışma sahasını genişletiyor

icloud-beta-160215

Apple, iCloud için iWork uygulamalarının farklı platformlarda da kullanılmasının önünü açtı. Artık uygulama seti, internet erişimi olan herkes tarafından kullanılabilecek. Böylelikle Google Belgeleri ile benzer bir yapıya kavuşan iCloud için iWork setinin içinde Apple’ın Pages, Numbers ve Keynote uygulamaları bulunuyor. Daha önce kullanıcıların bu platformlara ulaşmaları için en az bir Apple cihazına sahip olması gerekiyordu, ancak yapılan düzenlemeyle birlikte Apple cihazına sahip olmayanların da Apple ID oluşturmasının önü açıldı.

Pages, Numbers ve Keynote uygulamalarını kullanmak için öncelikle bir Apple ID oluşturuluyor. iCloud için iWork’e kayıt işleminin tamamlanmasının ardından Apple, kullanıcılara 1 GB’lık bir iCloud alanı tahsis ediyor. Bu alan sayesinde iCloud için iWork uygulamaları üzerinde gerçekleştirilen projeler kaydedilebiliyor. Kaydedilebilen belgelere de Android, Windows ve Linux gibi farklı platformlardan erişilebiliyor.

Apple iWork uygulamalarını 2013 yılında ücretsiz hâle getirmişti. Şirket bu süreçte bazı uyumluluk sorunlarıyla birlikte Pages, Numbers ve Keynote uygulamalarından çeşitli özellikleri de kaldırmıştı. Özellik bakımından Google Drive ve Microsoft Office’deki muadillerinin gerisinde kalan iWork uygulamalarının farklı platformlara açılması, Apple’ın bu alanda da rakiplerine meydan okumaya hazırlandığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER