Apple için mahkemeden patent ihlâli kararı

google news abone ol

Apple, ABD’nin Teksas eyaletindeki bir bölge mahkemesi tarafından neredeyse tüm ürünlerinde kablosuz iletişim patentlerini ihlâl ettiği gerekçesiyle suçlu bulundu. Söz konusu dava, iPhone ve iPad gibi ürünlerde 13 patentinin ihlâl edildiğini öne süren Smart Mobile isimli şirket tarafından açılmıştı. Bu şirketin aktif olarak faaliyet yürütmediğini de belirtmek gerekiyor.

AppleInsider sitesinin haberine göre, söz konusu patentlerin hemen hemen hepsi ortak bir özellik taşıyor. Buna ek olarak, patentlerin önemli kısmı da 1999’da yapılan bir patent başvurusunun devamı niteliğinde alınmış.

Patentlerin merkezinde ses ve veri iletişimi yeteneklerine sahip kablosuz iletişim sistemleri ve cihazları bulunuyor. Kablosuz şebekeler arasında dinamik biçimde geçiş yapabilen ve işlevlerini geliştirmek için bir sunucuya bağlanabilen cihazlar da patentlerin kapsama alanında yer alıyor.

Davanın hedefinde iPhone ve iPad gibi cihazların yanı sıra Apple’ın akıllı saati de bulunuyor. Bu ürünler iPhone 5s’ten başlayıp iPad Pro’ya kadar uzanıyor. Dava dilekçesinde Apple’ın TCP ve MIMO gibi kablosuz teknolojilerinin de patent ihlâli yaptığı belirtiliyor.

Dava dosyasına göre, Apple bu patentlerin en az sekizi hakkında bilgi sahibiydi. Cupertino merkezli şirketin 2015’in ikinci yarısından itibaren Smart Mobile tarafından yapılan patent başvurularından da haberdar olduğu söyleniyor. Bu süreçte elindeki patentleri Apple’a satmak için girişimde de bulunan şirket, jürili duruşma yapılmasını da istiyor. Smart Mobile, tazminat ve satış yasağı gibi talepler de sunmuş durumda.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR