Apple için mahkemeden patent ihlâli kararı

Apple, ABD’nin Teksas eyaletindeki bir bölge mahkemesi tarafından neredeyse tüm ürünlerinde kablosuz iletişim patentlerini ihlâl ettiği gerekçesiyle suçlu bulundu. Söz konusu dava, iPhone ve iPad gibi ürünlerde 13 patentinin ihlâl edildiğini öne süren Smart Mobile isimli şirket tarafından açılmıştı. Bu şirketin aktif olarak faaliyet yürütmediğini de belirtmek gerekiyor.

AppleInsider sitesinin haberine göre, söz konusu patentlerin hemen hemen hepsi ortak bir özellik taşıyor. Buna ek olarak, patentlerin önemli kısmı da 1999’da yapılan bir patent başvurusunun devamı niteliğinde alınmış.

Patentlerin merkezinde ses ve veri iletişimi yeteneklerine sahip kablosuz iletişim sistemleri ve cihazları bulunuyor. Kablosuz şebekeler arasında dinamik biçimde geçiş yapabilen ve işlevlerini geliştirmek için bir sunucuya bağlanabilen cihazlar da patentlerin kapsama alanında yer alıyor.

Davanın hedefinde iPhone ve iPad gibi cihazların yanı sıra Apple’ın akıllı saati de bulunuyor. Bu ürünler iPhone 5s’ten başlayıp iPad Pro’ya kadar uzanıyor. Dava dilekçesinde Apple’ın TCP ve MIMO gibi kablosuz teknolojilerinin de patent ihlâli yaptığı belirtiliyor.

Dava dosyasına göre, Apple bu patentlerin en az sekizi hakkında bilgi sahibiydi. Cupertino merkezli şirketin 2015’in ikinci yarısından itibaren Smart Mobile tarafından yapılan patent başvurularından da haberdar olduğu söyleniyor. Bu süreçte elindeki patentleri Apple’a satmak için girişimde de bulunan şirket, jürili duruşma yapılmasını da istiyor. Smart Mobile, tazminat ve satış yasağı gibi talepler de sunmuş durumda.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun