Apple Harita değerlendirme sistemi daha çok ülkeye açılıyor

google news abone ol

Apple Harita uygulaması iOS 14 ile birlikte yerleşik bir notlandırma sistemine kavuşmuştu. Söz konusu sistem; kullanıcıların belli işletmeleri, restoranları ve ilgi çekici lokasyonları değerlendirme imkanını sağlıyor. Bu özellik kısa bir süre öncesine kadar sadece Avustralya ve Japonya gibi ülkelerde kullanılabiliyordu. Artık ABD ve Kanada’da da bu özelliği kullanmak mümkün olacak.

Değerlendirme özelliği pek çok konumda çalışıyor. Kullanıcılar baş parmak yukarı veya aşağı ikonlarıyla mekanlara dair fikirlerini bildirebiliyor. Bu ikonlardan birine dokunulduğunda kullanıcıların karşısına bir arayüz daha çıkıyor ve kullanıcılara mekan ya da işletmeye dair birkaç ekstra soru daha soruluyor.

Örneğin, bir restoran değerlendirilirken lezzet, atmosfer ve hizmet gibi kriterler de değerlendirilebilecek. Aynı panel üzerinden fotoğraf yüklemesi de yapılabilecek.

Apple tarafından The Verge sitesine gönderilen açıklamada, kullanıcıların cihaz geçmişleri ve film rulolarındaki fotoğraflar doğrultusunda yorumlara katkıda bulunabileceği belirtildi. Notların yanında kullanıcı isimleri gösterilmeyecek. Kullanıcılara gösterilen analizler ise cihaz üzerinde yapılan bir değerlendirmeden geçecek.

Apple, Harita servisi için Google Haritalar’ınkine benzer sağlam bir yorum ve değerlendirme sisteminin adımlarını atıyor gibi görünüyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın yakında çıkacak karma gerçeklik başlığı “xrOS” ile çalışacak

Apple, Bloomberg'den Mark Gurman'ın haberine göre, yakında çıkacak olan karma gerçeklik başlığının çalıştıracağı yazılımın "realityOS" olarak bilinen adını "xrOS" olarak değiştirdi. Gurman'ın da belirttiği...

En iyi Netflix aile filmleri: Ailecek izlenecek filmler

Özellikle hafta sonları, aile bireyleriyle bir aradaysanız, yapılacak en güzel işlerden bir tanesi ailecek izlenecek filmler arasından seçim yapmaktır. Netflix aile filmleri bu noktada...

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

ÖNE ÇIKANLAR