Apple finans raporu iPhone satışlarındaki yavaşlamanın sürdüğünü gösteriyor

2001'den beri yıllık gelirler ilk kez düşüş gösteriyor

appleApple, 24 Eylül tarihinde sona eren dördüncü mali çeyrek yıl rakamlarını paylaştı. Amiral gemisi ürünlerinden olan iPhone’a gelen müşteri talebinin doyum noktasına ulaşmasının etkileri geride kalan çeyrek rakamlarına da yansıyor. Apple’ın gelirler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.9 oranında azalarak 46.9 milyar dolar olarak kaydedildi.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, düşüşün temel nedeni iPhone satışlarının zayıf şekilde seyretmesi. Satışlar yıldan yıla yüzde 13 oranında azalara 45.5 milyon birim ürün olarak gerçekleşti. Yılın geneline baktığımızda ise Apple, 2001’den beri ilk kez yıllık gelirinin düşüşüne tanık oluyor. Kâr ise yıldan yıla yüzde 23’lük düşüş ile 9 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ICLOUD VE DİĞER SERVİSLER KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Donanım satışları inişli çıkışlı grafik izlerken, CEO Tim Cook dikkati bulut servislerinden, içerik akış yazılımından ve diğer yazılım ürünlerinden elde edilen gelirlerde sürmekte olan artışa çekiyor. Geride kalan çeyrekte de bu çizgi korunuyor; Servisler biriminden gelen gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artışla 6.3 milyar dolar olarak kaydedildi. Ayrıca Cook, Apple Music’in artan popülaritesi sayesinde müzik gelirlerinde de yüzde 22 artış gerçekleştiğini vurguladı.

Diğer yandan, tüm ana ürün segmentlerinde düşüşler görüldü. Mac satışları yüzde 17 düşüşle 5.7 milyar dolar gelir bıraktı, birim satışlarda ise yüzde 14 düşüş kaydedildi. Öte yandan iPad satışları da yüzde 6 oranında azaldı, ancak daha pahalı olan iPad Pro serisinin varlığı sayesinde elde edilen gelir yatay seyrini sürdürdü.

Son birkaç çeyrek yıldır Çin, Apple’ın açık ara farkla Apple’ın en hızlı büyüyen pazarı konumundaydı. Bu çeyrekte söz konusu trend değişmişe benziyor. Apple, Çin’deki satışlarda yıldan yıla yüzde 30’luk bir düşüş gördü. Çin, Apple’ın gelirlerinde büyük bir pay sahibi olmaya devam ediyor, ancak önceki yıllarda gördüğümüz üç haneli büyüme rakamları artık yok. Apple, aralık ayında bitecek çeyrek yıl performansının, Çin’deki satışlarla birlikte önemli derecede iyileşmesini bekliyor.

Apple iPhone gelirlerinin artmasını bekliyor

Apple’ın amiral gemisi ürününün en son versiyonu, yani iPhone 7’nin satışlarının sadece iki haftası açıklanan bu mali tabloya etki ediyor. iPhone 7 ve 7 Plus’ın esas etkisini içinde bulunduğumuz çeyreğe dair açıklanan rakamlarda göreceğiz. Apple’ın aralık ayında bitecek mali çeyrek için yaptığı tahminlerde gelirler analistlerin tahminlerinden daha yüksek noktada, 76 ile 78 milyar dolar arasında bekleniyor. Bu da iPhone 7 satışlarının tahminler doğrultusunda ilerlediği anlamına geliyor. Bu arada şirket hafta içinde yeni Mac ürünleri tanıtacak. Bunların da satışları artıracağı düşünülüyor olmalı.

Apple Watch şirket tarafından birkaç milyar dolarlık iş olarak görülüyor, şimdiden birçok köklü saat markasının rakibi hâline geldi. Ancak şirket şimdiye kadar bu ürünün çeyreklik dönemlerde ne kadar sattığına dair kesin bir rakam açıklamadı. Aynı gelenek bu çeyrekte de sürüyor, Apple Watch gelirleri Diğer Ürünler kategorisi altında değerlendiriliyor. iPod, Apple TV ve Beats ürünlerini de içeren bu segment yıldan yıla yüzde 22’lik düşüşle 2.4 milyar dolar gelir kaydediyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

2 YORUMLAR

 1. Makaleden öğrendiğimize göre Apple’ın satışları %10 azalmış buna karşın servis gelirleri ise aynı dönemde %24 oranında artış göstermiş. Açık söylemek gerekirse satışlarının düşmesine ve servis gelirlerinin artmasına hiç ama hiç şaşırmadım.

  Şöyle ki: Size satın aldığım 2 Apple ürününe ilişkin deneyimlerimden kısaca bahsetmek istiyorum.

  Uzun araştırmalar ve değerlendirmeler sonrasında Apple Türkiye aracılığıyla MacBook Air satın almaya karar verdim, yalnız işlemcisi düşük geldiği için konfigürasyon yaptırdım. Görüştüğüm Apple yetkilisi üründe konfigürasyon olacağı için ürünün yurtdışındaki ismini hayırlamadığım bir ülkeden geleceğini dolayısıyla biraz zaman alabileceğini söyledi. Bende yurtdışına çıkacak olmama rağmen bunu kabul ettim. Uzatmayayım, gelen ürünü ailem yurtdışına gönderdi. Ürünü büyük bir heyecanla alıp kullanmaya başladığımda birde ne göreyim bilgisayarın bazı tuşları çalışmıyordu. Dünyanın en iyi markasından bilgisayar alıyorsunuz ve tuşları çalışmıyor !!!!, yaşadığım hayal kırıklığını tahmin edebiliyorsunuzdur. Ürünü derhal Türkiye’ye geri gönderdim ve iadesini yaptırdım.

  Bu olayın Apple ile ilgili yaşayacağım son hayal kırıklığı olacağını düşünüyordum ta ki 2016 yılının başlarında aldığım ı phone 6S marka telefonumda yaşadığım batarya sorununa kadar. Şu anda telefonum şarj göstergesi %30-40 civarındayken kapanıyor ve internetteki sorun giderme yöntemleri işe yaramıyor. Henüz 1 yılını bile doldurmamış telefonda yaşadığım batarya sorunu açıkçası beni Apple’dan biraz daha soğuttu. He birde bu satırları yazmamı sağlayan Ipadim var :)) ama onda henüz bir sorun yaşamadım. Zaten onda da sıkıntı çıkarsa bir daha apple almaya tövbe edebilirim.

  Bahsettiğim 2 olaydan sonra apple ın satış gelirlerinin azalıp servis gelirlerinin artmasının nedenini sanırım siz de daha iyi anlamlandırıyorsunuzdur…?

  • Merhaba, söz konusu haberde geçen “servis” tanımı Apple Music, iCloud ve benzeri yazılım ve içerik tabanlı hizmetleri işaret etmek için kullanılmıştır. Apple da bu ürünleri toptan “Servisler” olarak adlandırmaktadır.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

F1 Bahreyn Sakhir GP 2020: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Geçen haftanın olaylı Bahreyn GP yarışının ardından bu hafta sonu yine aynı pistte, başka bir yarışla yine F1 heyecanı yaşayacağız. Geçen hafta Haas GP...

Apple cihazlarında sunulan Erişilebilirlik kolaylıkları

Apple, herkesin teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanarak gündelik anlardan keyif alabilmesini istediğinin altını çiziyor. Bu nedenle, her Apple ürününün en başından itibaren herkes için erişilebilirlik...

Apple App Store’da 2020’nin en iyi uygulamalarını ve oyunlarını seçti

2020 yılında insanlar birbirleriyle haberleşmek ve etkileşim kurmak için yeni yollar aramak zorunda kaldı. Ve insanların bu eğilim ve davranışları Apple'ın cihazlarında en çok...

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a yeni bir ceza daha

Geçtiğimiz yaz yasalaşan ve ekim ayından itibaren fiilen uygulamaya geçilen yeni sosyal medya düzenlemesi kapsamında Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram gibi popüler sosyal...

Huawei Online Mağaza’da yeni yıl kampanyası ve dikkat çeken indirim kampanyaları

Huawei Online Mağaza'da yeni yıl kampanyası kapsamında büyük indirim fırsatları ve kampanyalar sunuluyor. Huawei ürünlerinin sürpriz kampanyalar ile yer alacağı yeni yıl kampanyası kapsamında,...

Oppo Reno 4 İncelemesi

Oppo yılın her iki yarısına birer Reno serisi sığdırmayı bir gelenek hâline getiriyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Reno 3 serisinin üyelerini gördükten beş ay sonra...

Huawei Watch Fit İncelemesi

Huawei Watch Fit Huawei Online Mağaza'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon üreticilerinin büyük bir kısmı akıllı saat pazarında da boy gösteriyor. Pek çok şirket, telefonların uzantısı...

Apple Watch SE İncelemesi

Apple, daha önce iPhone'larda uyguladığı satış stratejisini Apple Watch'ta da uygulayarak yeni bir model çıkardığında bir önceki yılın modelini de satışta tutmaya devam ediyor....

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Teknoblog.com'a hızlı ulaşın

Ana Ekrana Ekle
×