Teknoloji

Apple iPhone üretimini Çin dışına taşıma planını hızlandırıyor

apple çin

Apple Çin dışındaki üretim kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalarını hızlandırmış gibi görünüyor. The Wall Street Journal’ın haberinde Çin’in COVID-19 ile mücadele için uyguladığı katı politikaların iPhone üretim sürecini etkilemesi nedeniyle Cupertino merkezli şirketin böyle bir karar aldığı belirtiliyor. Özellikle kasım ayında söz konusu politikalar iPhone üretiminde ciddi problemlere yol açmıştı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Apple Hindistan ve Vietnam’ın üretimdeki ağırlığını artırmayı planlıyor. Bu ülkelerde Apple’ın ve üretim ortaklarının hâlihazırda hatırı sayılır bir üretim kapasitesi mevcut durum.

Apple hâlihazırda bazı iPhone modellerini Hindistan ve Brezilya’da üretiyor. LuxShare ve Inventec’in üretim tesislerinin bulunduğu Vietnam ise AirPods ve HomePod’un ana üretim merkezi konumunda. iPhone’ların büyük kısmı ise Foxconn’un Çin’deki fabrikalarında üretiliyor.

iPhone üretimini Çin dışına taşımanın düşünülenden daha zorlu bir süreç olduğunu belirtmek gerekiyor. Çin’deki üretim altyapısını, büyük ve ucuz iş gücünü başka ülkelerde bulmak pek kolay bir iş değil. Buna ek olarak, söz konusu geçişin kademeli şekilde üretimi artırarak yapılması gerekiyor. Apple uzun vadede iPhone üretiminin yüzde 40’ını Çin dışına taşımayı planlıyor.

Apple Çin’deki sorunların iPhone 14 Pro üretimini etkilediğini açıklamıştı

Apple Çin’deki sorunların iPhone 14 Pro modellerinin üretimini ve stoklarını etkilediğini daha önce açıklamıştı. Şirketin ABD ve Çin arasındaki gerilimler nedeniyle de üretimini Çin’den kaydırmayı planladığı biliniyor. Bu süreç önümüzdeki dönemde biraz daha hızlanacak gibi görünüyor.

İLGİLİ HABERLER